נכתב ע
נכתב ע"י מערכת אסתטיקר

בוטוקס – איך זה עובד?

בוטוקס (רעלן הבוטוליניום) הוא חומר שמשמש בעיקר למטרות אסתטיות כמו העלמת וטשטוש קמטים. יש לציין שהבוטוקס אפקטיבי בטשטוש סוג מסוים של קמטים הנקראים קמטים דינמיים או קמטי הבעה. כלומר, מדובר בקמטים שנוצרים במהלך השנים כתוצאה מהפעלת השרירים השונים בפנים (זאת בניגוד ל"קמטים סטטיים").

כל טיפול הזרקת בוטוקס נמשך בסביבות 10 דקות ומתבצע ללא הרדמה. הרופא מזריק את הבוטוקס לאזור הפנים בקצות העצבים של השרירים. לאחר ההזרקה, החומר נקשר אל עצבי השריר ומחליש אותם באזור זה כך שבאופן זמני לא מיוצרים קמטים חדשים והקמטים הישנים מטושטשים או נעלמים.

יש להדגיש שההשפעות של הזרקת הבוטוקס הן זמניות בלבד. ההשפעה מתחילה כמה ימים לאחר ההזרקה, ונמשכת מספר חודשים (בין 3 ל-5). לאחר פרק זמן זה, השרירים חוזרים לנוע בצורה רגילה. על כן, יש צורך לחזור על הזרקת הבוטוקס כל מספר חודשים בכדי לשמר את ההשפעה.

הזרקת בוטוקס
הזרקה של בוטוקס

 

 

הזרקת בוטוקסתקציר למטופל
סוג הטיפוללא ניתוחי
איפה מתבצעבמרפאה / קליניקה
האם נדרש אשפוזללא אשפוז
האם נדרשת הרדמהללא הרדמה – ניתן חומר מאלחש
משך הטיפולכרבע שעה בממוצע
דרגת כאבקלה
לאילו אזורים מיועדמילוי קמטי הבעה באזור הפנים, עיצוב אזור השפתיים, משמש גם לטיפול בהזעת יתר והקלה במיגרנות
חומר המילוי – מידע חשוברעלן היעיל נגד קמטי הבעה, שנוצרו בעקבות הפעלת שרירים
מתי ניתן לחזור לשגרהמיידית
מחיר טיפול ממוצעכ- 1500 ₪ למזרק; לעתים יידרשו מספר מזרקים
לכמה זמן מחזיקה התוצאהעד חצי שנה בממוצע

למי אסור לעבור הזרקת בוטוקס?

בוטוקס איננו מתאים לכל אדם, ועל כן חשוב להגיע מראש לפגישת ייעוץ עם הרופא. אנשים במצבים מסוימים או הסובלים ממחלות מסוימות לא יכולים לעבור את הטיפול. להלן מספר מצבים שלא מאפשרים הזרקת בוטוקס:

 • דלקות או זיהום באזור – אם לקראת הטיפול מתפתחת דלקת או זיהום באזור שאליו רוצים להזריק את הבוטוקס, אז לא ניתן לבצע את הטיפול.
 • היריון – נשים בהריון לא יכולות לעבור הזרקת בוטוקס.
 • מחלות אוטואימוניות או אלרגיות – אנשים הסובלים מאלרגיות או לחילופין ממחלות אוטואימוניות שונות, לא יכולים לעבור הזרקת בוטוקס.
 • מחלות הקשורות למערכת העצבים או למערכת שרירי הגוף הרצוניים – אנשים הסובלים ממחלות אלה חייבים להודיע על כך לרופא. זאת מכיוון שהזרקת בוטוקס במקרים אלה יכולה ליצור תופעות לוואי חמורות ביותר.

 

תופעות לוואי נפוצות של הזרקת בוטוקס

הזרקת בוטוקס יכולה לגרום לתופעות לוואי או סיבוכים, אך יש לציין שבדרך כלל הם נעלמים לאחר כמה שבועות ואת הסיבוכים ניתן לתקן על פי רוב.

הסיבוכים הנדירים כוללים אסימטריה בפנים וצניחה מסוימת בגבות. תופעות הלוואי כוללות שטפי דם ונפיחות באזור שאליו מזריקים את הבוטוקס, כמו גם כאבי ראש שהם בדרך כלל קלים. בכל מקרה של שינוי בתחושה ובמרגש לאחר הזרקת בוטוקס, יש לפנות לרופא.

תכשיר הבוטוקס נחשב לבטוח למרות שהוא מיוצר מרעלן שמסוכן לאדם. השימוש בחומר נעשה בכמויות קטנות מאד ולפיכך הינו בטוח.

תופעות לוואי הנגרמות מהטיפול הינן לא משמעותיות וחולפות במהרה אם בכלל נגרמות כאלה. כמו בכל טיפולי הבוטוקס, יתכן ותיגרם נפיחות מסוימת באזור ההזרקה, אדמומיות או שטפי דם קטנטנים באזור ההזרקה.

תופעות לוואי יכולות להופיע רק אם משתמשים בכמויות גדולות של החומר, דבר אשר לא יעשה על ידי רופא מוסמך ומיומן. הזרקות בשפתיים ייעשו אך ורק על ידי מומחים בתחום ועדיף שלא להתפשר על כך.

 

טיפול הזרקת בוטוקס

 

שימושים שונים של בוטוקס

בוטוקס (בוטוליניום טוקסין) הוא בעצם רעלן מסוג חלבון שמפיקים אותו מחיידק בשם Clostridium. בתחום של רפואה אסתטית, הבוטוקס נמצא בשימוש מתחילת שנות ה-70. לבוטוקס מספר יתרונות, בעיקר מכיוון שמדובר בהליך שאיננו פולשני ורמת הסיכון שלו נמוכה. בנוסף, הזרקת בוטוקס נעשית ללא הרדמה, כך שאין את הסיכונים המלווים הרדמה כללית.

לבוטוקס 3 שימושים עיקריים:

1. טשטוש קמטים – בוטוקס הוא חומר שיעילותו רבה בטיפול בקמטי הבעה. יש להבדיל קמטים אלה מקמטים סטטיים שקשורים למבנה של העור, ושאינם מושפעים מתזוזת שרירי הפנים. הטיפול בבוטוקס מפחית בצורה משמעותית קמטי הבעה, למשך פרק זמן של כמה חודשים (בין 3-4). איך זה עובד? מזריקים את הבוטוקס בכמות קטנה, והוא מבצע חסימה כימית בחבור שבין השריר לעצב. בצורה זאת, הבוטוקס יוצר שיתוק זמני של השריר והפחתה או העלמה של "קמטי המחשבה".

2. טיפול בהזעת יתר – הזעת יתר היא תופעה שכ-1% מאוכלוסיית ישראל סובלים ממנה. על פי רוב, הזעת היתר באה לידי ביטוי בהזעה רבה באזורי כפות הידיים והרגליים ובבית השחי. הגורמים להזעת יתר הם מגוונים – תופעה זאת עלולה להיווצר כתוצאה מחוסר איזון הרומונלי, משקל עודף, מצבים של לחץ, תרופות מסוימות או כסימפטום למחלות שונות. הבוטוקס מהווה טיפול יעיל להזעת יתר.

איך זה עובד? מבצעים הרדמה מקומית באזור הטיפול (לדוגמא בית השחי) ולאחר מכן מבצעים סדרת דקירות בוטוקס שטחיות (במשך של כ-30 דקות בדרך כלל). חומר הבוטוקס חוסם את הסיגנל העצבי שמועבר לבלוטות הזיעה ו"אומר" להן להפריש זיעה. עם זאת, יש לקחת בחשבון שתוצאות הטיפול הן זמניות בלבד. יש צורך לחזור על הטיפול בבוטוקס פעם בחצי שנה או פעם בשנה.

3. הקלה במיגרנות – ניתן להזריק בוטוקס במטרה להביא להקלה במיגרנות. הבוטוקס עשוי להקל במידת מה על התדירות של התקפי המיגרנה, משך ההתקפים, כמו גם להביא להקלה מסוימת בעוצמה של ההתקף והכאב. עם זאת, יש לקחת בחשבון שהשימוש בבוטוקס לא מעלים את התקפי המיגרנה.

לסיכום, לבוטוקס שלושה שימושים עיקריים: העלמת והפחתת קמטים דינמיים (קמטי הבעה), טיפול בהזעת יתר, והקלה על מיגרנות. עם זאת, השפעת החומר היא זמנית בלבד ונמשכת מספר חודשים כל פעם. על כן, מדובר בטיפול שיש לחזור עליו במרווחים קבועים.

 

מעוניינים בהשוואות מחירים? קבלו עד 3 הצעות מחיר ממיטב המומחים ללא התחייבות

  שם:
  טלפון:

  יישוב מגורים:
  מתעניין בהצעות מחיר בנושא:

   

  בוטוקס מחירים – מהם מחירי טיפול בבוטוקס?

  מחיר בוטוקס משתנה בהתאם למיקום הרצוי בפנים בו מתבצעת הזריקה. טווח המחירים של זריקת בוטוקס נע בין כמה מאות שקלים בודדות לבין 1500 ש"ח.

  טיפול בוטוקס בכל אזור הפנים (ליד העיניים, במצח, באזור השפתיים ובאזור הגבות) עשוי להסתכם במחיר של בין 2500 ש"ח ל-3000 ש"ח.

  הזרקת בוטוקס – מחירים לפי סוג טיפולבוטוקס – מחיר מומלץ בקליניקות בישראל
  כמה עולה הזרקת בוטוקס לשפתיים1,500 – 700 ₪
  מחיר בוטוקס במצח1,500 – 700 ₪
  עלות בוטוקס בצידי העיניים או סביבן1,500 – 700 ₪
  הזרקה של בוטוקס בצוואר1,500 – 600 ₪
  מילוי בוטוקס בין הגבות מחירים1,500 – 600 ₪
  המחיר של בוטוקס בסנטר1,500 – 700 ₪
  עלויות של בוטוקס בצידי הפה1,500 – 700 ₪
  מחירים של בוטוקס בפנים (טיפול מקיף במספר אזורים) 3,500 – 2,500 ₪
  טיפול בהזעת יתר באמצעות בוטוקס (בית שחי, ידיים, רגליים, מצח, אזור הפנים)1,500 – 1,000 ₪

   

  לפני ואחרי הזרקת בוטוקס

  בוטוקס משמש לטיפולים שונים – העלמת קמטים, הרמה של העפעפיים, הקלה על מיגרנות וטיפול בהזעת יתר. השימוש הנפוץ ביותר של הזרקת בוטוקס הוא למטרות אסתטיות – בשביל להעלים קמטים דינמיים (קמטי הבעה). אם אתם מתכננים לבצע הזרקת בוטוקס, חשוב שתדעו איך להתכונן מראש, על מה יש להקפיד וממה צריך להימנע. בנוסף, יש הנחיות ספציפיות שצריך להקפיד עליהן לאחר הזרקת בוטוקס.

  לפני הטיפול: דבר ראשון יש להגיע לפגישת ייעוץ בשביל לבדוק האם אתם אכן מתאימים להזרקת בוטוקס. חשוב שתאמרו האם אתם רגישים לחומר מסוים, האם יש לכם בעיות של קרישת דם, ובדיוק אילו תרופות אתם נוטלים באופן קבוע. בנוסף חשוב לדווח במידה ואתם סובלים ממחלה כלשהי, במיוחד אם מדובר במחלה של מערכת השרירים או מערכת העצבים. זאת מכיוון שאם מזריקים בוטוקס לאנשים הסובלים ממחלות אלה עלולות להיווצר תופעות לוואי חמורות מאוד.

  אסור למרוח קרם פנים. בנוסף, חשוב שתדעו שאם התפתחה באזור הטיפול דלקת או זהום לפני מועד ההזרקה, לא ניתן לבצע את הטיפול. כמו כן, אם מדובר נשים אשר מתכננות להיכנס להיריון בקרוב, או אשר מניקות כעת, צריכות לדווח על כך למטפל.

  אחרי הטיפול: הקפדה על הנחיות המטפל לאחר הזרקת בוטוקס, מאפשרת התאוששות מהירה יותר. אם כי יש לציין שבאופן כללי, החזרה לשגרה לאחר הטיפול היא מהירה יחסית. חשוב לדעת שאת התוצאה של ההזרקה תוכלו לראות כנראה רק לאחר מספר ימים (בין 3-5). בנוסף, יכול להיות שבמשך מספר שעות לאחר הטיפול, ניתן יהיה לראות את סימני ההזרקה.

  חשוב להימנע מלעשות אמבטיה חמה, או להיכנס לסאונה בשבוע שלאחר הזרקת הבוטוקס. בנוסף, אין לחשוף את הפנים לשמש ישירה. אם לא ניתן להימנע מלצאת החוצה, חשוב למרוח קרם הגנה.

  כמו כן, חשוב להקפיד שלא לעסות את הרקות במשך 24 שעות ממועד הזרקת הבוטוקס. בנוסף תצטרכו לנוח ולא לעשות פעילות גופנית מאומצת במשך יומיים ממועד ההזרקה. יש להימנע משתיית אלכוהול במשך מספר ימים.

  אפשר למרוח קרם לחות או להשתמש בתכשירים שונים לאחר הזרקת בוטוקס. תופעות לוואי אפשריות הן כאב ראש או כאב במקום שבו הוזרק הבוטוקס, דימום באזור של ההזרקה ו/או צניחת עפעפיים. עם זאת, חשוב לציין שתופעות אלה נעלמות בעצמן לאחר מספר ימים.

   

  הזרקת בוטוקס
  הזרקת בוטוקס מלווה בתופעות לוואי קלות שחולפות בתוך ימים ספורים

   

  עיבוי ועיצוב שפתיים בעזרת בוטוקס

  הקמטים שנחרטים על פנינו עם השנים ועם הזדקנות העור משווים לנו מראה עייף. הטיפול בבוטוקס מטפל בקמטים ויכול להחזיר לנו את המראה המרענן והצעיר, הזרקת הבוטוקס יכולה להתבצע גם בזויות השפתיים ולטפל "נפילות" אשר נגרמו במשך השנים.

  הבוטוקס מוכר לנו מתחום האסתטיקה כחומר המשמש למילוי קמטים, לא כך הדבר, הבוטוקס אינו חומר מילוי אך הוא משמש לצורך יישור קמטים אשר מופעלים על ידי שרירים.

  הבוטוקס מוחדר בהזרקות תת עוריות לשרירי הפנים, ובעזרתו ניתן לשתק שרירי הבעה המופעלים בפנים וגורמים על ידי הבעות הפנים לקמטים הנחרטים על פנינו במשך השנים. לבוטוקס שימושים נוספים והוא מיועד גם לטפל בהזעת יתר, החלקת צלוליטיס, פזילה, מצמוץ יתר ולאחרונה משתמשים בבוטוקס גם להזרקה בצידי השפתיים.

  בוטוקס סביב השפתיים: הזרקת בוטוקס בצידי השפתיים מיועד לעצב את מראה השפתיים על ידי הזרקה לזוויות הפה אשר במשך השנים נהפכות להיות שמוטות וגורמות לשפתיים להראות "נפולות".

  הבוטוקס לא אמור למלא קמטים סביב השפתיים מאחר ואינו נחשב לחומר מילוי אך הוא יכול לשמש לעיצוב השפה באמצעות "הרמה" של זוויות הפה. ניתן לשלב בין הזרקות חומר הבוטוקס לבין הזרקות רסטילן או אלקמיד שהינם חומרי מילוי ותפקידם לעבות את השפתיים או למלא את הקמטוטים שנוצרו מסביב לשפתיים.

  הליך ההזרקה בשפתיים: לפני הליך ההזרקה יש למרוח חומר מאלחש ולהמתין כ-15 דקות על מנת שהדקירות באזור השפתיים לא יכאיבו.

  הבוטוקס מוזרק בצידי הפה, באזור זוויות הפה מספר הזרקות בכל צד כשמוחדרות כמויות קטנות בכל הזרקה. ההזרקה מתבצעת על ידי מחט דקיקה והטיפול אורך 15-20 דקות.

  לעיתים הטיפול משולב עם הזרקות בקמטים בצידי האף שמקבילים לצידי השפתיים על מנת להעניק מראה צעיר ורענן בכל אזור האף והפה. ההזרקות כרוכות בכאבים קלים ולאחר הטיפול יש להניח על האזור קרח על מנת להרגיע את הכאבים ולמנוע נפיחות.

  הכאבים קלים ויכולים להמשך מספר ימים. תוצאות הטיפול נשמרות בין שלושה לששה חודשים וניתן לראות את התוצאות לאחר שבוע מהטיפול, התוצאה שתתקבל תיראה כך שהזויות בצידי השפתיים יהיו מורמות יותר. והדבר ישווה לפנים מראה צעיר יותר. ניתן לחזור על הטיפול לאחר מספר חודשים כאשר השרירים יחזרו למצבם הקודם.

   

  הזרקת בוטוקס
  לפני ואחרי הזרקת בוטוקס – הקמטים מיטשטשים והעור נראה חלק יותר (התמונה להמחשה בלבד)

   

  הפופולריות של בוטוקס

  הבוטוקס הינו הכינוי הרפואי ל"בוטולינום טוקסין" אשר נהפך לתכשיר הפופולארי והנפוץ ביותר בתחום הרפואה האסתטית בארץ ובעולם.

  הבוטוקס הינו תכשיר המיועד להחלקת קמטים בפנים כאשר מדובר בקמטי הבעה (כעס, חיוך, פליאה וכדומה) זוהי הדרך הכי פשוטה, בטוחה, קלה ונגישה וגם זולה ביותר להגשים את חלומה של כל אישה בשנות הארבעים לחייה ולהיפטר מהקמטים בטיפול פשוט, קצרצר, ללא כאבים וסבל ולרב ללא תופעות לוואי.

  הבוטוקס הפך לטיפול "הקוסמטי" הנפוץ והמבוקש ביותר בקרב הנשים וגם הגברים אשר מטופלים בהזרקות בוטוקס באופן קבוע, מידי מספר חודשים, ואין ספק שהבוטוקס עושה את העבודה וכולן מרוצות מהתוצאות.

  לבוטוקס שמות נוספים והם קסיומין (XEOMIN) דיספורט (DYSPORT) או רעלן בעברית. הבוטוקס מאושר על ידי משרד הבריאות הישראלי, האירופאי והאמריקאי (FDA) ונחשב לחומר רפואי בטוח עקב המינונים הקטנים אשר בהם נעשה שימוש בהזרקות.

   

  מהם קמטי הבעה?

  קמטי ההבעה נוצרים ומתעמקים עם השנים בעקבות הבעות הפנים שאנו עושים בחיי היום יום, ולעיתים גם מבלי להתייחס לכך, כשאנו מתרגשים, מחייכים, כועסים, מתפלאים הדבר מתבטא בהבעת פנים כלשהי.

  הבעות הפנים מופעלות על ידי שרירים הנמצאים מתחת לעור באזורים שונים בפנים – במצח ובין הגבות, בצידי העיניים ובצידי השפתיים. הבוטוקס תפקידו להרפות ולשתק את השרירים המפעילים את הבעות הפנים ובעקבות כך הקמטים נעלמים.

  מחקרים הוכיחו כי המתחילים את הזרקות הבוטוקס בגיל צעיר, כאשר הקמטים אינם עמוקים, יישארו הפנים חלקות יותר מאחר והשרירים לא מופעלים והקמטים לא מעמיקים.

   

  בוטולינום טוקסין – מידע נוסף

  בוטוקס הינו חומר המצוי בשימוש כבר כ-15 שנים. הבוטוקס עשוי מחלבון הקרוי בוטולינום-טוקסין. חלבון הטוקסין מופק מבקטריה ומשמש בעיקר לטיפול זמני בקמטים, יישור קמטים ומילוי חריצים בעיקר באזור הפנים, חלבון הטוקסין נקרא בוטוקס בשמו המסחרי, הוא אפקטיבי גם לטיפול בתופעות אחרות כגון מיגרנה, פזילה, הזעת יתר, ומחלות המתבטאות בהתכווצות שרירים, בעזרתו ניתן לטפל גם בשיתוקים שונים ובטרשת. הבוטוקס פועל על השרירים ומחליש ומרפה אותם באופן זמני בלבד.

  הטיפול בוטולינום טוקסין נפוץ כיום בעיקר בתחום האסתטיקה. הוא משמש כטיפול קוסמטי למטרת העלמה וצמצום קמטים הקיימים בעיקר באזורים שונים בפנים כגון בצידי השפתיים והפה, בין הגבות, מסביב לעיניים, באזור המצח ובאזורים נוספים. הבוטוקס מוחדר על ידי הזרקות של כמויות קטנות, לאזור הקמט ומסביבו אל קצות העצבים הנמצאים בשרירים וסביב השרירים המפעילים את האזור.

  לאחר ההזרקה, נקשר החומר המצוי בבוטוקס לעצבי השריר, ההשפעה של החומר על השריר מתחילה כמספר ימים לאחר ההזרקה, השריר העוויתי נחלש, וכך גם תנועתו המלאה.

  לאחר מספר ימים השריר אליו הוזרק החומר ישתתק ולא ניתן יהיה לבצע תנועה של השריר. לדוגמא, אם הוזרק החומר בין הגבות, שם קיים שריר שמפעילים בדרך כלל כאשר מבצעים הבעה של כעס או צער, מספר ימים לאחר ההזרקה לא ניתן יהיה לעשות תנועה זו, והשרירים שפעלו באזור ישתתקו ויהפכו רפויים.

  זמן ההשפעה של הבוטוקס הינו בין 3 ל-6 חודשים בממוצע אצל רב המטופלים. לאחר מספר חודשים יחזור השריר לתנועה בהדרגתיות, עם היעלמות ההשפעה של החומר ניתן לחזור על הטיפול שוב לאחר התייעצות עם הרופא המטפל. 

  קמטים וחריצים בעור נגרמים בהדרגה במשך השנים בעיקר כתוצאה מהפעלתם של השרירים שמופעלים בעת הבעות הפנים.

  הבוטוקס מטפל בעיקר בהפחתת תפקודם של שרירים אלו ומשתק אותם באופן זמני על ידי חומר הטוקסין. ישנם המתייחסים לבוטוקס גם כמילוי לקמטים אך לא כך הדבר, הבוטוקס אינו ממלא את הקמט אלא משתק את השרירים הגורמים לקמט.

  ישנם חומרי מילוי אשר ממלאים את הקמטים, וניתן להשלים את טיפול הבוטוקס באמצעות מילוי הקמט בחומצה היאלורונית או באמצעות קולגן. בעבר היה נפוץ השימוש בבוטוקס בקרב שחקנים, דוגמניות וידוענים, כיום הפך הבוטוקס לטיפול האסתטי הפופולארי והנפוץ ביותר באוכלוסיה כולה לאחר שהוכח כטיפול בטוח ויעיל.

   

  סיבוכים אפשריים

  תופעות לוואי העלולות להופיע הינן קלות ביותר. לאחר הטיפול תיתכן נפיחות באזור ההזרקה, לעיתים יופיעו שטפי דם קלים באזור הדקירה ולעיתים כאבי ראש קלים.

  סיבוכים לאחר הזרקות בוטוקס הם נדירים ביותר אך יש לוודא באשר למקצועיותו של הרופא המטפל מאחר וההזרקות צריכות להיות מדויקות מאד. ההזרקות בידי אדם לא מוסמך ומיומן מסוכנות ביותר והדבר עלול לגרום לסיבוכים חמורים.

  סיבוכים היכולים להיגרם עקב הזרקה לא נכונה הינם אסימטריה בין הצדדים ולעיתים צניחה קלה של הגבות, כמו כן אם יוזרק הבוטוקס באזור העיניים בכמות לא נכונה הדבר יכול לגרום לפזילה קלה.