נכתב ע"י מערכת אסתטיקר
נכתב ע"י מערכת אסתטיקר

טיפול הבהרת כתמי עור וכתמי פיגמנטציה

הם מתפתחים בחשאי, בעקביות ובהתמדה. עוד היחשפות לשמש הישראלית הקופחת, עוד הריון, עוד מתח נפשי מצטבר ולפתע, אנו מגלות אותם על עור פנינו, על כפות ידינו ובמחשוף החזה, כשהופעתם אולי יותר מכל, מאשרת לנו שעברנו פאזה וגופנו מתחיל לאבד מחיוניותו ולהתבגר… כתמים. בהירים, כהים ובעיקר… מכוערים.

 

כתמי פיגמנציה – למה זה קורה לנו?

אם תערכו מחקר קטן בין מכריכם לגבי תרבות השיזוף ומקורותיו, תופתעו לגלות, שמרבית הישראלים כלל אינם מודעים לכך, כי ה”שיזוף” שאנו כה משתוקקים אליו, הינו למעשה תופעת התגוננות של עור גופנו מנזקים. הכיצד?

בעומק העור שלנו מצויים תאים ייחודיים בשם “מלנוציטים“, שמטרתם להגן עליו מחשיפה מרובה ומסוכנת לשמש. כאשר עורנו נחשף באופן מופרז, ה”מלנוציטים” מפרישים פיגמנט בשם “מלנין”, היוצר מעין מסך כהה על פני העור ומגן עליו. “המסך” הכהה הזה, הוא תופעת הלוואי שאנו מכנים “שיזוף”. היווצרותו המוגזמת של ה”מלנין” והצטברותו הצפופה, מותירה לעיתים כתמים על העור כ”מזכרת”, הוסיפו לכך לחץ נפשי כרוני, שימוש אינטנסיבי בגלולות ובהורמונים וכוויות משיזוף בלתי מבוקר והרי לכם מתכון בטוח ליצירת כתמי הפיגמנטציה על העור.

 

טיפולי הבהרה – פריצת דרך בדרמטולוגיה

עד לאחרונה, לא הייתה ברירה אלא להשלים עם הגזרה ולהתבגר עם הכתמים, אבל, עם התפתחות מדע הדרמטולוגיה ובסיוע הקוסמטיקה הרפואית, ניתן כיום להבהיר את מרבית כתמי העור והפיגמנטציה, להעלימם לחלוטין ואף למנוע את היווצרותם בעתיד.