נכתב ע"י מערכת אסתטיקר
נכתב ע"י מערכת אסתטיקר

כבר מגיל צעיר יש נערות שחשות שתחושת המיניות שלהן אינה שלמה ואף פגומה מאחר שלתחושתן ולדעתן החזה שלהן קטן. קטן במידה אשר מצדיקה לתחושתן את החהחלטה להגדילו באמצעות הוספת שתלי חזה בניתוח.

בעוד ניתוח להקטנת חזה עשוי להידרש מסיבות פיזיולוגיות ובריאותיות, הסיבה והמניע לביצוע ניתוח להקטנתו הם אסתטיים בלבד. נשים בכל גיל, לרבות ואולי בעיקר נשים לאחר לידה עשויות לרצות לבצע ניתוח להגדלת חזה כדי לחזק ולהעצים את תחושת הנשיות ואת הדימוי העצמי שלהן. יש לא מעט נשים אשר ניתוח להגדלת החזה חולל שינוי דרמטי בחייהן.

 

לאילו נשים מתאים ניתוח הגדלת חזה?הגדלת חזה

עם תחושות קשה להתווכח. קשה לשכנע ואולי אין בכך טעם ואין גם צורך לשכנע אישה להימנע מניתוח הגדלת חזה, אבל חשוב ומומלץ לכל אישה, קל וחומר נערה, הרוצה לבצע את הניתוח להתייעץ עם מומחים ועם אנשים קרובים ויקרים לה, אשר רוצים את טובתה והעצות שהן עשויים לתת לה יהיו עצות מועילות. הן ישקפו לה את המראה שלה כפי שרואים אותו אנשים מבחוץ. קשה להבחין בין רצון לבין צורך כאשר מדובר בניתוח להגדלת חזה.

 

מגוון שיטות להגדלת חזה

ניתן להגדיל חזה לא רק באמצעות ניתוח שהוא חודרני ופולשני וככזה כרוך בסיכונים. השיטה הרווחת בניתוח להגדלת חזה היא שימוש בשתלי סיליקון, המשווים לחזה הנשי מרקם מעוגל ורך. שיטה נוספת היא באמצעות שתלים אנטומיים, שבאמצעותם ניתן להוסיף נפח לשד ולעצב את צורתו באופן שיתאים לרצונה של האישה ולציפיותיה. שיטה שאינה כרוכה בהחדרת חומר חיצוני היא הגדלת החזה באמצעות העברת שומן מאזור מסוים בגוף לאזור החזה.

 

הגדלת חזה ללא צורך בניתוח

אנשי מקצוע רבים מסמנים את הכיוון שאליו מתכנסת המגמה של הגדלת החזה – חלופות ללא ניתוחים, כגון הזרקת בוטוקס או חומצה היאלורונית באמצעות שיטה המוגנת על ידי פטנט ייחודי. כמו כן ניתן ליצור מצג של הגדלת חזה באמצעות לבישת חזיות מרופדות ובגדים היוצרים דימוי גוף שבו החזה עשוי להיראות גדול מכפי שהוא. אבל כמה זמן אפשר להסתיר? ומדוע, בעצם, להתבייש? התשובה לשאלות אלה היא, בין השאר, באמצעות הניתוח.

 

מדוע להגדיל?

לבד מתחושתן של נערות שהחזה הקטן שלהן גורם להן להיראות בלתי נשיות בעליל, ישנן גם נשים שרוצות להגדיל את החזה לאחר השינויים ההורמונליים שחלו בהן ובו לאחר לידה והנקה או בשל ירידה חריפה במשקל. יש המבקשות לתקן עיוותים בשד ולהשיב לו את הסימטריה שאבדה לו או שלא הייתה בו כלל ובתוך כך גם לנצל את הניתוח האסתטי.

תהיה הסיבה לביצוע הניתוח להגדלת החזה אשר תהיה – חובה להתייעץ עם רופא מומחה לפני ביצועו. ניתוח הגדלת חזה כרוך בסיכונים מסוימים, גם אם לא גדולים, אשר על כל אישה המבקשת לבצע אותו להיות מודעת להם ולקחת אותם בחשבון.

 

ניתוח הגדלת חזה לבחורות צעירות מתחת לגיל 17

יש ויכוח בסוגיה, האם נכון לבצע ניתוח להגדלת חזה מתחת לגיל 17. המצדדים בזכותה של נערה לבצעו טוענים, בין השאר, כי אם עד לגיל זה לא התפתחו שדיה – הם ייוותרו בגודלם הנוכחי, קטנים מדי לטעמה ולתחושתה של הנערה ומבחינתה – מצדיקים ואף מחייבים הגדלה. השוללים טוענים, כי הנערה עדיין צעירה וגופה טרם השלים את התפתחותו, לכן אין כל הצדקה לביצוע הניתוח.

דוגמניות שונות מציבות מודל לחיקוי בקרב נערות הרוצות להידמות להן מכל הבחינות, לרבות מהבחינה הפיזית. דווקא מאחר שסיבה מספיקה בקרב נערות צעירות עשויה להיות השאיפה להידמות לדמויות שהן מעריצות ושואפות להידמות להן, חשוב לסייע לנערה להבין ולהבחין בסיבה העיקרית לניתוח; חשוב לחשוף אותה להיבטים השונים הקשורים לניתוח להגדלת חזה ולברר אם בכלל ואם כן, עד כמה מכריע הוא הרצון להגדיל את החזה על מנת לשפר את דימוי הגוף שלה, את הביטחון העצמי ואת איכות חייה..

למען ההגינות, חשוב לציין כי יש לא מעט רופאים הנמנעים מביצוע ניתוחים להגדלת חזה לנערות לפני מלאות להן 17 שנה מטעמים אתיים ומקצועיים. במקרים שבהם מדובר באי סימטריה בולטת או בחזה שטוח כמעט לחלוטין, שגורם לנערה בעיות רבות בעיקר בחברה, בקרב עמיתיה לספסל הלימודים, הם יבצעו את הניתוח. במקרים אחרים הם ינסו לשכנע את הנערה להמתין עם הניתוח עוד בשנים אחדות.

תפקיד הרופא המנתח הוא ליידע את הנערה על אודות כל ההשלכות הצפויות מניתוח ההגדלה, לרבות קשיים העלולים להיגרם למנותחת כגון: כאבי גב אם וכאשר השד המוגדל יתמלא ויגדל עוד יותר בתקופת ההיריון, היווצרות עיוותים שונים בפרופורציה בין איברי הגוף ועוד.

חשוב להבין, כי אם וכאשר הסיבה העיקרית לרצונן של נערות לבצע ניתוח הגדלה היא למצוא חן בעיני בן זוג – קיים או עתידי, פוטנציאלי – ולהשביע את רצונו, ודאי חשוב לשקול שנית, ולעומק, האם זו, אכן, סיבה מוצדקת ומספיקה לשנות את מבנה החזה באמצעות ניתוח חודרני ופולשני.

בניגוד לניתוחים אסתטיים אחרים שמתבצעים חדשות לבקרים, אל ניתוח להגדלת חזה עלולות להוביל סיבות "לא נכונות", שגויות ומוטעות. ייתכן כי תחושה של לחץ חברתי, שלא אחת לא קיים כלל במציאות אלא בעיני רוחה של הנערה, המניעה אותה לבצע את הניתוח אינה אלא תחושה מופרכת, שאין לה כל בסיס וכל אחיזה במציאות.

משום כך חשוב שלפני שהנערה תחליט על ביצוע הניתוח – מי מהקרובים לה שדעתם חשובה לה יסייעו לה לקבל החלטה מושכלת, שפירושה דחיית ביצוע הניתוח.

 

הגדלת חזה לנשים אחרי לידה

נשים רבות עלולות לחוש כי לאחר לידה נפגמה תחושת הנשיות שלהן. לתחושה זו נסמך ונלווה במקרים רבים דימוי גוף ירוד וכתוצאה ממנו פגיעה בביטחון העצמי. נשים רבות מבחינות לאחר הלידה כי החזה שלהן קטן, נפול, לא סימטרי. גם ההנקה משנה את מבנה החזה.

באופן טבעי, עם החזרה לשגרה (אשר בכל מקרה משתנה), עשוי להתעורר גם רצון לשוות לעצמן מראה נשי יותר. ניתוח להגדלת חזה הוא חלק מהמאמץ שהן מוכנות להשקיע למטרה זו. עבור נשים שונות, הניתוח הוא מרכיב אחד, חשוב ככל שהוא, בניסיון ובמאמץ להיראות נשיות יותר, הכוללים, בין השאר, השלת קילוגרמים עודפים.

מי מהנשים שרוצה להגדיל את החזה לאחר לידה חייבת להתייעץ עם הרופא שלה על מנת לוודא כי המצב הגופני שלה יאפשר ניתוח כזה. אם ניתן אישור- חשוב לאתר רופא מנתח שיש לו האישורים הנדרשים, שהוא עובד בקליניקה מסודרת, היגיינית. גילוי נאות ישרת את האישה ויסייע לרופא לקבל את כל המידע החיוני והרלוונטי שעל בסיסו הוא יחליט האם מתקיימים תנאי סף נדרשים ומספיקים לביצוע הניתוח. הוא ישלול מחלות שונות לפני הניתוח וכתנאי לביצועו.

בכל מקרה, חשוב להתייעץ עם המנתח באשר למועד המתאים לביצוע הניתוח, האם ניתן להמשיך להניק עם שתלים או שצריך להפסיק ועוד. לפני הניתוח נדרשת האישה לשקול בכובד ראש את מכלול ההיבטים הכרוכים בו, לתאם ציפיות, לקבוע יחד עם הרופא את גודל השתל המתאים ולבצע את כל הבדיקות שהיא עשויה להידרש לבצען לפני הניתוח.

נשים עלולות להתאכזב מהתוצאה הסופית, אשר לא אחת שונה מצורת השד ומבנהו, גודלו ונפחו, כפי שהיא ראתה אותו בהדמיית מחשב תלת ממדית במשרדו של המנתח. חשוב להבין כי חולפים כשלושה חודשים ולפעמים יותר עד שהחזה מקבל את הצורה הסופית והקבועה שלו לאחר הניתוח. אף שהניתוח מתבצע על פי פרמטרים ידועים מראש, לרבות גודל השתל ומבנהו, תמיד צפויות הפתעות, מאחר שלא ניתן לערוב ולהבטיח דיוק של 100% בין ההדמיה של החזה לאחר הניתוח ובין המראה שלו בפועל.

כאשר אישה רוצה לבצע ניתוח להגדלת חזה עליה להיות מודעת לכל ההשלכות העשויות לנבוע ממנו וזאת בנוסף למידע הבסיסי הנדרש והחיוני שעליה לדעת כבסיס לקבלת החלטה מושכלת על עצם הניתוח. רצונה של אישה- כבודה, בכל תחום וכמובן גם בנושא החזה שלה, אשר רק היא, בינה לבין עצמה, חשה ויודעת עד כמה היא מוכנה להרחיק לכת במימוש הרצון להגדילו ולעצבו לנוי ולהידור.

 

הגדלת חזה לאישה מהמגזר הדתי

יש דברים המשותפים לכל הנשים,חילוניות או דתיות (לרבות חרדיות). אלה ואלה רוצות להיראות נשיות, מטופחות, כלילות שלמות ויופי או, לכל הפחות, יפות ככל שהן יכולות להיות. ניתוחים להגדלת חזה רווחים אפוא גם בקרב נשים מהמגזר הדתי. נשים דתיות חוששות מאי היות גופן תואם את הדימוי הנשי הרצוי, לתפיסתן ולתחושתן. מנתחי חזה מקבלים לא מעט פניות מקרב נשים דתיות.

אחד המאפיינים את הנשים במגזר הדתי הפונות לביצוע ניתוח להגדלת חזה הוא עידוד הבעל לעשות זאת. ידוע על מקרה מדווח שבו סיפרה אישה בגילוי לב, אף שמטבע הדברים לא נחשפה, על כך שהיא התגרשה בשעתו מבעלה בגלל טענותיו על החזה הקטן שלה. לאחר הגירושין היא ביצעה ניתוח הגדלת חזה והם נישאו מחדש.

חשוב לציין, כי אין כל סיבה לבצע מעשים כדי לרצות את הזולת, קל וחומר לא ניתוח חודרני ופולשני כגון הגדלת חזה שחושף את המנותחת לסיכונים שונים. אישה שמתכננת להגדיל את החזה אמורה לשקול את כל השיקולים לפני שהיא מקבלת החלטה. רצוי ומומלץ להתייעץ עם חברות טובות שרוצות באמת ובתמים את טובתה. ייתכן כי כאשר האישה תשאל לדעת חברותיה יתברר לה כי החזה שלה אינו קטן כלל ואין כל סיבה מוצדקת לבצע בו הגדלה מלאכותית.

כל אישה שמתלבטת בסוגיה זו צריכה לשאול עצמה בכנות וביושר האם גודל החזה שלה מצדיק הגדלה. מסורת השמירה על צניעות ובמידה רבה החובה לעשות זאת מאפשרת גם ואולי בעיקר לנשים עם חזה קטן להצניעו מתחת ללבוש באופן כזה שלא ניתן להבחין בממדיו- קטנים או גדולים, אבל מאחר שמדובר בעיקר בתחושה, קשה להתווכח עם תחושות ואולי מיותר לעשות זאת.

כך או כך, אם מנוי וגמור עם נשים מהמגזר הדתי לבצע ניתוח להגדלת חזה חשוב מאוד לקבל את כל המידע על אודות הניתוח. חשוב גם לציין, שאף שניתן כיום לראות מבעוד מועד את הדמיית החזה בצורה ובנפח הרצוי, כפי שהוא אמור להיראות לאחר הניתוח, על צג המחשב, בתלת מימד, ייתכן כי החזה עצמו ייראה לאחר ניתוח ההגדלה שונה מכפי שהוא נראה על צג המחשב. במקרה כזה לא ניתן יהיה להאשים איש.

בשורה התחתונה, זכות המלה האחרונה על ביצוע ניתוח הגדלת החזה שמור לאישה. רק היא יודעת בתוך תוכה האם ועד כמה חיוני לה הניתוח. רק היא יודעת עד כמה עשוי הניתוח לשפר את הדימוי העצמי ואת הביטחון העצמי שלה.

 

הגדלת חזה טבעית

נשים רבות מעוניינות כיום בהגדלת חזה. אופציית הגדלת חזה כיום הפכה פלאים ל"תרופה" ומזור לכל בעיות ביטחון עצמי של נשים ושיקום הגוף לאחר הריונות והנקות וגם סתם כך  לשם הגדלת החזה עצמו. נשים רבות, גם צעירות, בגילאי העשרים, בוחרות לבצע ניתוחים של הגדלות חזה, לעיתים הגדלות שנראות גרוטסקיות ומוגזמות יתר על המידה. אישה המעוניינת לבצע הגדלת חזה במידה או מידה וקצת יכולה לפנות לתחום של הגדלת חזה טבעית שמתבצעת עם הזרקת שומן עצמי מאזורים רוויי שומן בגוף כמו ירכיים, בטן וישבן. אופציה זו, של הגדלת חזה טבעית, יכולה לתפוס שתי ציורים במכה. גם לשאוב שומן מאזור בעייתי וגם להזריק אותו בחזה וכך לבצע הגדלת חזה טבעית.

 

אם כך מדוע לא כולן מבצעות הגדלת חזה טבעית?

הגדלת חזה טבעית אולי נשמעת כמו חלום רחוק, אך זאת מציאות של ממש. באמצעות הזרקה של שומן בחזה אפשר להגדיל אותו מעט וכך גם לחסוך ניתוח שאיבת שומן על הדרך. היתרון הגדול הוא שבעצם זה לא ממש ניתוח אלא רק הזרקה בהרדמה מקומית. ההליך כמעט לא דורש מנוחה או זמן התאוששות וזה יתרון נהדר. החשש הגדול ביותר בעת ביצוע הליך כמו הגדלת חזה טבעית משומן עצמי וטבעי, הוא שלא כל השומן ייקלט ויהיה צורך במערך של הזרקות חוזרות ונשנות על מנת שהשומן ייתפס. הליך זה יכול להיות מאד מייגע ויש לחזור עליו כל כמה שנים עם ספיגת השומן בגוף. אין ספק שמבחינה פיזית יותר קל לבצע הגדלת חזה טבעית מאשר הליך כירורגי עם הכנסת סיליקון לגוף, אך ההליך הה ארוך יותר ומייגע יותר.

 

היכן אפשר לבצע הגדלת חזה טבעית?

ישנם רופאים ספציפיים המתמחים בהליך כמו הגדלת חזה טבעית. רופאים אלו יודעים בדיוק היכן יש צורך לשאוב את השומן והיכן להזריק אותו למניעת כאב ותוצאות מקסימליות. הליך של הגדלת חזה רגילה והגדלת חזה טבעית שונה לחלוטין לכם חשוב לבחור רופא המתמחה ספציפית בכך. יש לברר לפני בחירת המרפאה לביצוע התהליך שהם מוכנים לעמוד בתנאים של המטופלת ובגודל שהיא רוצה להזריק. יש לדעת שבאמצעות הגדלת חזה טבעית אי אפשר להגדיל את החזה לגודל גדול אלא רק לכמידה אחת מעל למידה הנוכחית ולא יותר.

בעת בחירת מרפאה לביצוע הליך של הגדלת חזה טבעית יש לשים לב שהמרפאה הזו אכן מתמחה שתהליך זה ומעסיקה רופאים מומחים לנושא זה. יש לשים לב לניסיון ולמקצועיות של הרופאים וכמובן למיומנות שלהם. אם אישה מעוניינת שהליך שכזה אנו ממליצים לה ללמוד את הנושא, לדבר עם נשים שעברו את הפרוצדורה בעבר ולשמוע על מקומות מומלצים. לא מומלץ לבצע הליך שכזה בחיפזון אלא רק לאחר לימוד וקבלת הנושא בשלמותו.