נכתב ע
נכתב ע"י מערכת אסתטיקר

הלבנת שיניים – שיטות ומוצרים להלבנת שיניים

הלבנת שיניים ניתן לבצע בקליניקה אצל רופא מוסמך, או בבית ע"י רכישת מוצרים כגון משחות שיניים מלבינות, ציפוי חרסינה ועוד, עליהם נפרט בהמשך. בשני המקרים לפני תחילת התהליך של הלבנת השיניים, יש לוודא שהשיניים נמצאות במצב אידיאלי, כלומר – ללא סתימות פתוחות, עששת, אבנית או כל כתם חיצוני. תופעות כאלו עלולות לגרום לחדירת החומר המחמצן לפנים השן מה שיוביל לפגיעה בשן ולהגברת הרגישות בה.

 

הלבנת שיניים במרפאה

פרוצדורת הלבנת שיניים במרפאה מתחילה קודם כל בניקוי יסודי של פני השן והורדת רובד החיידקים ממנה (שלב חשוב המאפשר ליתר החומרים בהלבנה להתחבר טוב יותר לשן). לאחר מכן מניחים על שיניו של המטופל חומר מלבין (מי חמצן מסוגים שונים) בריכוז של 35 אחוז (על החומר מאירים באור פלזמה, הלוגן או בלייזר).

שיניים לבנות

חומר ההלבנה צובע את האמייל ואת הדנטין וע"י כך משנה את צבעה של השן ללבן. האור החזק על האזור המחומצן הוא בגדר קטליזטור (זרז) להאצת תהליך ההלבנה. ההליך שכולל שימוש במי חמצן בריכוז גבוה, מחייב את הרופא המטפל להגן על אזור החניכיים, השפתיים והעיניים של המטופל. יש לציין כי הלבנת שיניים נעשית מבפנים החוצה, כאשר הרופא מחדיר את החמצן אל תוך השכבות הפנימיות של השן, מה שמעניק אריכות ימים להשפעת הטיפול.

אורך הטיפול הוא בין שעה אחת לשלוש שעות, ואינו כרוך בהרדמה או מלווה בכאבים (במקרים קיצוניים יש לחזור על הטיפול יותר מפעם אחת בכדי להגיע לתוצאה הרצויה). היתרון המרכזי בטיפול שיניים זה בקליניקה רפואית הוא התוצאה המהירה. הריכוז הגבוה (35%) של החומר המחמצן והשימוש באור חזק המשמש כזרז לתהליך כולו, מביא לתגובה כימית מהירה ולתוצאות מהירות ואפקטיביות יותר. החיסרון העיקרי של הטיפול הוא המחיר שנע בין 2,000 ל-5,000 ₪ במרפאות השונות בארץ.

 

הלבנת שיניים ביתית – השיטות השונות

קיימות מספר שיטות להלבנת שיניים ללא צורך ללכת לקליניקה של רופא מומחה, יש לציין כי האפקטיביות של המוצרים מוגבלת ומחזיקה מעמד פחות זמן מאשר הלבנת שיניים אצל רופא מומחה:

1. הלבנת שיניים בעזרת תבנית: שיטה זו כרוכה בביקור ראשוני אצל רופא השיניים אשר יכין עבורכם תבנית מותאמת אישית מחומר פלסטי המחקה באופן מושלם את מתאר שיניכם. תפקידכם הוא להזריק ג'ל הלבנה בריכוז נמוך יותר מהריכוז בו משתמשים בקליניקה של רופא מומחה בממוצע בין 10 ל 20 אחוז. התבנית המותאמת מבטיחה שהג'ל יישאר במקומו ולא ידלוף לאזורים רגישים שעשויים להיפגע מהחמצון כדוגמת החניכיים. יש להרכיב את התבנית  בפה במשך שעתיים עד ארבע שעות ביום (רצוי שעתיים בבוקר ושעתיים בערב) לפרק זמן של שבועיים עד שישה שבועות.

2. ערכות ביתיות להלבנה מבית המרקחת: ישנן כמה ערכות הלבנה ביתיות שניתן לרכוש בכל בית מרקחת ללא המלצות רופא:

CREST WHITE STRIPES – אריזה המכילה 28 פסי הלבנה כפולים לשיניים העליונות והתחתונות, המיועדים לשימוש פעמיים ביום לפרק זמן של שבועיים. הרצועות מכילות חומר חמצון פעיל בריכוז של שישה אחוז בלבד ויש להניח אותם על השיניים למשך חצי שעה כל פעם (סה"כ שעה ביום). ניתן לראות תוצאות לאחר שבועיים, אולם עפ"י רב התוצאות אינן מחזיקות מעמד מעל לחצי שנה.

XANTIA – ערכה ובה בקבוק של 10 מ"ל ג'ל שקוף ומברשת עדינה. ריכוז ההלבנה בג'ל הינו 18%. את החומר מורחים בעדינות על השיניים למשך 30 דק' לאחר הצחצוח. יש להתמיד בטיפול עד להשגת שיניים לבנות במידה הרצויה. מדובר בערכת הלבנה אפקטיבית, אולם טעמו של הג'ל הפעיל אינו טוב במיוחד.

משחות שיניים ייעודיות – ברוב המקרים משחות המכונות "משחות מיוחדות לצורך הלבנת שיניים" כלל אינן מכילות רכיב מחמצן, ולכן ברובן אינן יעילות באמת. המשחות אמנם מנקות את פני השן אולם הם לא חודרות לשכבות הדנטין, כאשר הפעולה היא חיצונית בלבד. בבתי המרקחת קיימות משחות מתאימות אשר מכילות רכיב מחמצן פעיל ואפקט הלבנת השיניים שלהן נראה לעין, אולם יש להסתכל היטב ולחפש את החומרים הפעילים בכיתוב על האריזה.

תודות לטכנולוגיה המתקדמת שעומדת לרשותנו כיום, ניתן לתת מענה גם לאנשים אשר גוון שיניהם נוטה לצהוב, חום או אפרפר והם רוצים להשיב לשיניהם את צבען הלבן.

חשוב לדעת: הלבנת שיניים אינה מתאימה לצעירים מתחת לגיל 16 מאחר ובשלב זה מוך השן עדיין מתפתח והלבנה עלולה לפגוע בו ולהגביר את רגישותו. כמו כן, הלבנת שיניים אינה מתאימה ל:

  • נשים הרות או מניקות
  • לאנשים הסובלים מרגישויות או אלרגיות למי חמצן ולטקס
  • לאנשים הסובלים משחיקת שיניים, חריצים או שברים בזגוגית השן, משכבת אמייל מצומצמת
  • לאנשים בעלי שכבת מוך מורחבת

 

הסיבות השונות בגללן אנשים מחליטים לעבור טיפול הלבנת שיניים

שיטות הלבנת שיניים

כל מעשן יגיד לכם שהסיבה לשיניים הצהובות היא, כצפוי, הסיגריות. אך לא רק הן – ישנם גורמים נוספים לשיניים צהובות או שחורות, שלא קשורות רק בסיגריות. אז איך למה השיניים מצהיבות ואיך תעזור לנו הלבנת שיניים.

מלבד העישון, להרגלי התזונה שלנו ישנה חשיבות רבה אם המטרה היא שמירה על שיניים לבנות לאורך זמן. לחובבי האוכמניות כדאי לדעת, שמלבד העובדה שמדובר בפרי טעים, יש לו השלכה על צבע השיניים, מאחר והצבע "נספג" עם השנים. אותו כלל תקף גם אם אתם חובבי סושי ומטבלים אותו עם הרבה סויה, ובכלל, כל מאכל שצבעו עז יכול לשנות את צבע השיניים שלכם.

הלבנת שיניים ושינוי ההרגלים

בין הסיבות שגורמות לשיניים צהובות, היא בולימיה. הלבנת שיניים יכולה לעזור למי שעבר תהליך החלמה מהמחלה הזאת, ורוצה לשחרר את העבר. אבל אם הסיבות לשיניים הצהובות הן המאכלים שהוזכרו, צריך לזכור שגם אם תתבצע הלבנת שיניים, יהיה צורך לתחזק אותה ולשנות את הרגלי האכילה, על מנת שהשיניים לא יחזרו למצב הקודם שלהן. כשעושים הלבנת שיניים לאחר גמילה מעישון, חשוב לוודא שבאמת הפסקתם לעשן, כך שהצבע לא יחזור עם הזמן.

 

אצל מי עושים?

גורמים רבים מבצעים היום הלבנת שיניים. החל מרופאים פרטיים, ועד למכונים של קופות החולים השונות. מגוון המחירים רחב ויש מקומות שעושים הלבנת שיניים אפילו תוך שעה. לפני הפניה לביצוע הלבנת שיניים, בדקו האם הביטוח שלכם יכול לכסות את ההוצאה הזאת, או שתאלצו לשלם בעצמכם.

 

הלבנת שיניים – מחירי טיפול בישראל

הלבנת שיניים בלייזר: 1,600 – 1,500 ₪

הלבנת שיניים בסד: 1,500 – 1,000 ₪

ציפוי שיניים למינייט: המחיר לשן 5,000 – 2,100 ₪

ציפוי שיניים קומפוזיט: – המחיר לשן 550 – 500 ₪

 

לסיכום, במצבים בהם השן צהובה, או במקרים חמורים יותר, אפורה עד שחורה, כדאי להלבין את השיניים. מצבים אלו נגרמים בשל סיבות רבות, בין היתר בגלל מאכלים ספציפיים כמו אוכמניות, סויה ומאכלים בעלי צבע עז וכן בשל מחלות כמו בולימיה, או מחלות אחרות שגורמות להקאה מרובה. אז אם אתם שוקלים לבצע הלבנת שיניים, שיכולה לעזור גם להרבה בעיות אסתטיות ולחסוך את הצורך להסתיר את השיניים בתמונות, התחילו לבדוק, בהתחלה במרפאה שלכם ואחר כך בין חברים ומשפחה שעשו אצל רופאים פרטיים.