נכתב ע
נכתב ע"י מערכת אסתטיקר

ורידים בולטים, דליות – על מה מדובר?

כאשר מדברים על העלמת ורידים מתכוונים למעשה לדליות, שהן ורידים מוגדלים ומפותלים. לא קשה לזהות את הדליות היות וצבע הוורידים הופך לסגול או כחול כהה והם לפעמים מפותלים או מעוותים באופן בולט.

 

היכן מופיעות דליות?

כל וריד יכול להיות דליות, אבל הוורידים המושפעים לרוב הם אלה ברגליים ובכפות הרגליים וזאת בגלל שעמידה והליכה זקופה מגדילות את הלחץ בורידים של הגוף התחתון. המקום הנפוץ ביותר שבו שהם מופיעים הוא בחלק הפנימי של הרגל או או בחלק האחורי שבין הברך והקרסול.

 

מי סובל מדליות?

התופעה נפוצה מאוד בישראל ובעולם, בעיקר בקרב נשים. עבור אנשים רבים, דליות וורידי עכביש (וריאציה נפוצה וקלה יותר של דליות) הם פשוט עניין קוסמטי. עבור אנשים אחרים, תופעת הדליות יכולה לגרום כאב רב ואי נוחות. במצבים אלו יכולות דליות להוביל לבעיות חמורות יותר ואף עשויות לאותת על סיכון גבוה יותר כתוצאה מבעיות אחרות במחזור הדם.

 

הטיפולים להעלמת ורידים

הטיפול בהעלמת ורידים עשוי לכלול אמצעים לטיפול עצמי (כולל אמצעי מניעה) או הליכים המבוצעים על ידי רופא כדי לסגור או להסיר את הוורידים.

 

ורידים ברגליים – מידע והמלצות

התופעה של ורידים ברגליים מטרידה כ-40% מהאוכלוסייה הנשית בישראל וכ-25% מהאוכלוסייה הגברית. ההתפתחויות החדשות בתחום מציעות למטופלים שיטות קלות ויעילות להתמודדות עם הבעיה. במרפאות המובילות בתחום אפשר יהיה למצוא אוזן קשבת, ייעוץ מקצועי ופתרונות שימושיים להקלה על הכאבים ושיפור אסתטי של הרגל.

 

מהם ורידים בולטים?

העלמת ורידים

ורידים הם למעשה כלי דם אשר תפקידם הוא לקחת את הדם חזרה אל הלב. הדם זורם מורידי הרגליים אל ורידים גדולים יותר, ומשם אל הלב.

ברגליים שלנו ישנם 3 סוגי ורידים:

ורידים שטחיים – אילו הוורידים ששוכנים ממש מתחת לעור. לעיתים קרובות ניתן להרגיש ולחוש את הוורידים הללו. הוורידים השטחיים הם אלה שהופכים לדליות ויוצרים את בעיית הוורידים ברגליים.

רגליים עמוקים – אילו ורידים שעוברים דרך שרירי הרגליים. ורידים אילו לא ניתן להרגיש או לחוש.

ורידים מקשרים – תפקידם להוביל את הדם מהוורידים השטחיים לוורידים העמוקים.

בתוך הוורידים העמוקים, ישנם שסתומים חד כיווניים אשר מטרתם לאפשר את זרימת הדם בדרך אחת בלבד – לכיוון הלב. כאשר אנחנו עומדים, כוח המשיכה מופעל על הדם הזורם בוורידים, ולמעשה מושך אותו כלפי מטה. השסתומים הם אילו שמונעים ממנו לזרום חזרה אל תוך הווריד בכיוון הנגדי.

הווריד, ככל צינור שאנו מכירים נחלש עם השנים, ועמידותו בפני הדם הזורם בתוכו, הולכת ופוחתת, וכאשר זה קורה, מתחילה פעולת הרחבה של הווריד. בד בבד השסתומים שמונעים את זרימת הדם ההפוכה, נחלשים, דבר הגורם לחלק מהדם לחזור בכיוון הנגדי, ולייצר עוד לחץ על הווריד, וכתוצאה מכך להיווצרות דליות – ורידים מוגדלים.

ורידים בולטים ברגליים מופיעים בעקבות גורמים של תורשה – משקל עודף, בצקות של הריון, עמידה ממושכת ועוד. התופעה אינה חולפת מעצמה ויש צורך בהתערבות רפואית להעלמת ורידים. ההתמודדות עם דליות משותפת לאימהות, ילדות ואחיות. מערכת התורשה המשפחתית נושאת את הגן ומעבירה אותו בין בני המשפחה.

ישנן אימהות המתבוננות בבנותיהן סובלות מהבעיה ומייעצות על תרופות סבתא ושיטות להקלה בכאב והפחתת התסמינים. חשוב לציין כי הטכנולוגיה החדשה בתחום פותחת בפני הבנות והאימהות אפשרות לבצע טיפול מהיר ויעיל של העלמת ורידים באמצעות לייזר וחומר מטרש.

 

איך אפשר בכל זאת למנוע ורידים ברגליים?

שמירה על אורח חיים בריא ומשקל גוף תקין מעכבת התפתחות של נזק בשסתומים של כלי הדם ברגליים. לנשים וגברים בעלי רקע משפחתי של ורידים ברגליים כדאי לעשות כל מאמץ להגנה על שסתומי כלי הדם ומניעת החמרה של התופעה.

תזונה דלה במלח ועשירה בסיבים תזונתיים, מינרלים וויטמינים תורמת לתפקוד תקין של מערכת כלי הדם בגוף. את היתרונות הרבים שטמונים בתזונה יש להשלים בביצוע פעילות גופנית סדירה מספר פעמים בשבוע. רשימה של תרגילים טובים לביצוע אפשר לקבל במכוני הכושר ובמרפאות המובילות בתחום.

החמרה במצב קיים של ורידים ברגליים אפשר לעכב גם בעזרת ביגוד מתאים והימנעות מעמידה ממושכת. בבחירת הבגדים חשוב לאפשר זרימה תקינה וחופשית של דם מהחלק התחתון של הגוף אל החלק העליון. בגדים לוחצים וצמודים פוגעים בזרימת הדם ויוצרים עומס מיותר על השסתומים וכלי הדם. לצד הביגוד הנוח כדאי להימנע ככל הניתן גם מנעילת נעליים עם עקבים גבוהים , העדפה של נעליים שטוחות ונוחות מיטיבה עם התופעה.

 

מעלימים ורידים ברגליים אחת ולתמיד

הצעד הראשון בבחירת שיטת טיפול העלמת ורידים בולטים מתחיל בבחינת כמה מרפאות וכמה רופאים מומחים בתחום. הבדיקה מאפשרת למטופל להתרשם מהרמה המקצועית, שמירה על ניקיון, יחס אישי למטופלים, אבזור ומכשור רפואי ומחירים. את הרמה האישית והניסיון של הרופא אפשר יהיה להרגיש כבר בפגישת הייעוץ הראשונה.

בחירה של רופא מיומן ומנוסה מגדילה את סיכויי ההצלחה שלך במהלך הטיפול. בחינה של מספר אפשרויות מאפשרת יצירת כימיה טובה עם הרופא ובניית מערכת יחסים של אמון הדדי בין הרופא והמטופל.

 

מה מכסה קופת החולים?

קופות החולים מכסות באופן מלא טיפולים העלמת ורידים ברגליים במקרים בהם ישנו צורך רפואי בלבד. הטיפול במסגרת קופת חולים מתבצע באמצעות שימוש בשיטות ניתוח ישנות וכואבות. ניתוח ורידים גורר אחריו כאבים משמעותיים, צלקות וסיכויי הצלחה בינוניים. רשתות הרפואה הפרטית והרפואה האסתטית מציעות אמצעים בטוחים, יעילים וטובים יותר להתמודדות עם התופעה. לבדיקת הזכאות של המטופל לכיסוי חלקי או מלא של קופת חולים או הביטוח המשלים יש לפנות לרופא המשפחה ומוקד השירות של הקופה.

 

העלמת ורידים ברגליים

הרפואה המודרנית מציעה שיטות מוצלחות וחדשות של העלמת ורידים ברגליים. אם בעבר היה צורך בתהליך ניתוחי כדי לטפל בוורידים הבולטים ולהוציאם מהגוף, כיום מכשירי לייזר ושיטות של הזרקת חומר מטרש בהנחיית אולטראסאונד מאפשרים טיפול בוורידים הפגומים ללא טיפול חודרני.

הסיבות שבגינן מגיעים המטופלים אל הקליניקה לקבלת טיפול הן כאבים, נפיחות ובצקות ובעקבות בעיות אסתטיות של הרגל. הצעד הראשון בתהליך הריפוי דורש בדיקה רפואית על ידי מומחה כלי דם. את הבדיקה הזו מבצעים רוב המטופלים במסגרת קופת חולים, תוצאות הבדיקה וחוות הדעת של הרופא הן שקובעות האם המטופל זכאי למימון של קופת חולים.

קופות החולים בישראל מספקות למבוטחים טיפולים רפואיים בלבד. הקופה אינה מכסה טיפולי העלמת ורידים ברגליים מטעמי אסתטיקה. פרט לכך, חשוב לציין כי קופות החולים אינן מסבסדות טיפולים חדישים של הסרת ורידים. במקרים בהם מכוסה המקרה מספקת קופת חולים טיפול באמצעות ניתוח בלבד.

הבחירה בניתוח מביאה עמה תקופה ארוכה של כאבים, צלקות ורשימה ארוכה של סיכונים וסיבוכים. מטופלים רבים מעדיפים כיום לבצע טיפולי העלמת ורידים ברגליים ולקבל שירותי ייעוץ רפואי במסגרת הרפואה הפרטית.

 

העלמת ורידים ברגליים – שיטת הלייזר

העלמת ורידים ברגליים

מכשירי הלייזר כבשו בסערה את עולם הקוסמטיקה והרפואה האסתטית. הלייזר מאפשר ביצוע של הליכים רפואיים וטיפולים קוסמטיים במהירות רבה וללא צורך בחיתוכים נרחבים, כאבים ותקופות ארוכות של החלמה.

העלמת ורידים בעזרת לייזר דורשת פנייה לקליניקה מקצועית בעלת ניסיון ופיקוח רפואי. ברחבי הארץ פועלות כמה קליניקות מתאימות שמציעות למטופלים ייעוץ רפואי בבחירה שיטת הטיפול הטובה ביותר. גם במקרים של תורשה והופעה ראשונה של דליות ברגליים אפשר יהיה למנוע החמרה ולהעלים את הוורידים הבולטים לחלוטין.

את הלייזר מפעיל הרופא בעזרת החדרה של סיב אופטי מיוחד אל תוך הוריד הפגוע. מיד עם התמקמות הסיב במקום הנכון מתחיל הרופא בתהליך של חימום והריסת הוריד. בתוך מספר דקות מצליח הרופא להרוס את הוריד ולסיים את ההליך. את הוריד ההרוס אין כל צורך להוציא מהגוף, תהליכים טבעיים של החלמה מעלימים את הוריד ההרוס ומשקמים את זרימת הדם במקום.

בטיפול זה נעשה לרוב שימוש בדליות גדולות ברגליים. בטיפול בלייזר מוחדר סיב לייזר דרך העור ישירות לווריד. קרן הלייזר מחממת את הבטנה של הוריד גורמת לווריד נזק ובסופו של דבר הוא קורס, מתכווץ ונעלם. משך הטיפול כחצי שעה. הטיפול אינו משאיר צלקות ואינו גורם לכאב לאחר הטיפול, תהליך ההחלמה נחשב מהיר ומעלים את הסימפטומים מידית.

העלמת ורידים ברגליים בשיטת הלייזר אינה מותירה צלקות ואינה דורשת תקופת החלמה ממושכת. אחוזי הצלחת הטיפול במרפאות המובילות עומדים על כ- 95%.

 

העלמת ורידים ברגליים בעזרת חומר מטרש

לצד הלייזר מהווה גם שיטת החומר המטרש (סקלרותרפיה) אפשרות מצוינת לטיפול בוורידים פגומים. גם כאן מדובר בשיטת טיפול חדשנית אשר אינה דורשת הרדמה או חיתוך עמוק בגוף. המטופלים מסיימים את הטיפול וממשיכים בשגרת חייהם ללא כל צלקות ושאר סיבוכים של חומרי הרדמה וזיהומים.

הטיפול מתבצע באמצעות הזרקה של חומר מטרש מוקצף אל תוך כלי הדם. את החדרת המזרק מבצע הרופא תחת הנחיית אולטרסאונד או מכשיר הדמיה אחר. מיד עם החדרת המזרק אל הוריד הפגום מזריק הרופא את החומר ויוצר תגובה דלקתית של כיווץ וסגירת כלי הדם.

כלי הדם שטופלו מתפרקים בגוף בתהליך טבעי ונעלמים לחלוטין תוך מספר שבועות. בכל טיפול של הסרת ורידים ברגליים אפשר יהיה להרוס כמה כלי דם במקביל ולהשיג שיפור משמעותי במראה הרגל והקלה בכאב.

טיפול העלמת ורידים ברגליים בוחרים לאחר קבלת ייעוץ רפואי מקיף. בחינה של כמה הצעות במספר קליניקות מובילות בתחום מבטיחה קבלת טיפול רפואי ברמה גבוהה ובמחירים אטרקטיביים.

סקלרותרפיה: טיפול להסרת ורידים ודליות קטנות יותר. לוורידים מוזרקת תמיסה כימית מיוחדת אשר בסופו של דבר מעלימה את הוורידים. לאחר חיטוי האזור המטופל מזריק הרופא את החומר המיוחד בעזרת מחט קטנה במיוחד ולכן לרוב מלווה הטיפול בכאב קל ואין צורך בהרדמה.

התהליך נמשך לרוב 15-30 דקות. לאחר הטיפול יחוש המטופל לרוב תחושת צריבה קלה שתיעלם תוך זמן קצר. מספר הטיפולים הנדרש משתנה ממטופל למטופל ותלוי במספר, עומק וגודל הוורידים המטופלים. רבים מהמטופלים יסתפקו בטיפול אחד.

 

גורמי סיכון ותסמינים

גורמי הסיכון המשפיעים על הסיכוי בהיווצרות דליות:

עמידה ממושכת: כאשר אנו נשארים באותה תנוחה במשך זמן רב זרימת הדם אינה מיטבית היות והשרירים אינם מתכווצים ומניעים דם לכיוון הלב.

משקל יתר: משקל עודף מפעיל לחץ נוסף על הורידים.

גיל: תהליך ההזדקנות הטבעי גורם לבלאי של השסתומים שבוורידים האחראים על ויסות זרימת הדם וגורם להם לתפקד באופן לקוי.

נשים: לנשים יש סיכוי גבוה יותר לפתח דליות או ורידי עכביש מאשר גברים. התופעה מיוחסת בעיקר לשינויים הורמונליים במהלך היריון וגיל המעבר כמו כן שימוש בטיפולים הורמונליים וגלולות למניעת היריון עשויים להיות בעלי השפעה.

 

התסמינים מהם סובלים בעלי דליות

רבים אינם חשים כל אי נוחות עם דליות, לעומת זאת, עבור רבים אחרים מדובר בתופעה שלילית הפוגעת באיכות החיים.
הנה חלק מהתסמינים אותם הם חשים:

  • תחושת כבדות ברגליים, שורף, התכווצות שרירים ונפיחות בחלק התחתון של הרגליים.
  • גירוד סביב אחד או יותר מוורידי הרגליים.
  • כיבים בעור ליד הקרסול – מעיד על צורה חמורה יותר מחלת כלי דם הדורשת תשומת לב מיידית.
  • בעלי הדליות יחושו תחושה גרועה יותר ברגליים לאחר עמידה או ישיבה ממושכת.

 

דליות והריון

אם את בהיריון וסובלת מדליות ברגליים, או כפי שהן מכונות ורידים ברגליים, את ודאי חשה חוסר נוחות או תחושת כבדות ברגליים. העור סביב הוורידים עשוי לגרד או לצרוב והסימפטומים מתגברים בסוף היום, במיוחד אם עמדת הרבה על רגלייך.

נשים רבות מפתחות לראשונה דליות במהלך ההיריון. הסיבה לכך היא שככל שהרחם גדל הוא לוחץ על הורידים הגדולים, במיוחד בצד ימין של הגוף, ומגדיל את הלחץ בוורידי הרגליים.

תפקידם של הורידים הוא להשיב את הדם ללב כך שוורידי הרגליים פועלים בין כה וכה נגד כוח המשיכה. במהלך ההיריון כמות הדם בגוף גדלה ומוסיפה מעמסה על הורידים. במהלך ההיריון רמת הפרוגסטרון בגוף עולה וגורמת לרפיון של דפנות כלי הדם.

גם לתורשה יש חלק בנטייה לפתח דליות ברגליים במהלך ההיריון ואם בני משפחה אחרים שלך סבלו מהתופעה הסבירות שתפתחי אותה גדלה. בנוסף, המצב צפוי להחמיר בהריונות חוזרים כך שאם סבלת מדליות בהיריון הקודם כדאי שתשקלי לנקוט באמצעים מונעים בשלבים מוקדמים של ההיריון וכדאי שתבדקי את רגלייך בתדירות גבוהה. גם אימון גופני עשוי לעזור.

שני משתנים נוספים עשויים להגביר את התופעה במהלך ההיריון. ככל שאת מתבגרת כך הסבירות שתסבלי מהתופעה גדלה וככל שמשקל גופך גדול יותר התופעה עלולה להחמיר.

הבשורות המשמחות הן שלרוב הדליות נוטות להיעלם לאחר הלידה, במיוחד אם לא סבלת ממנה לפני ההיריון. אם הן לא נעלמות יש מגוון טיפולים אפשריים.