כירופרקט הינו מומחה לטיפול בעמוד השדרה והשרירים ובבעיות מפרקים שונות, כאשר ההשפעה של הטיפול הינה גם על מערכת העצבים. הטיפולים כוללים כאבי גב, צוואר, ראש, ידיים, רגליים, מפרקים ועוד. וכן, מקרים של סחרחורות, פריצות דיסק, פגיעות ספורט ותאונות, בעיות עקמת ויציבה לקויה, חוסר תחושה בגפיים ועוד. הטיפול נעשה לצורך ריפוי אבל קיימים גם טיפולי מניעה לצורך  תחזוקה תקינה של מערכת השלד. פירוש המונח הוא עבודת ידיים ואכן, הטיפול נעשה באמצעות הידיים בלבד ללא שימוש בתרופות או בניתוחים. הכירופרקטיקה היא תורת טיפול מערבית שמגיעה מתפיסה הוליסטית הרואה את גוף האדם כמכונה ביו – מכאנית.

 

פגיעות בשלד

השלד שבגוף מורכב מ 33 חוליות שנמתחות מעצם הזנב ועד בסיס הגולגולת. יש בו 3 קשתות: צווארית, גבית ומותנית. המבנה הזה מאפשר יציבה טובה וגמישות. בין כל שתי חוליות יש דיסק שעשוי מחומר סיבי חזק שמלא בנוזל. הדיסק משמש בולם זעזועים. העצבים יוצאים מפתחים קטנים בחוליות וממשיכים משם לאברי הגוף השונים. השלד יכול להיפגע מחבלות, תאונות, נפילה, מתח, תנאי עבודה קשים ועוד. כאשר נפגעת חוליה כזאת אזי יכולה להיווצר הפרעה תפקודית שגורמת ללחץ על העצבים הקרובים והדבר גורם לכאבים שלעיתים הם הינם בלתי נסבלים. הכירופרקט פועל לגילוי מקור הפגיעה וההפרעה ומטפל בו כדי להחזיר את המצב לקדמותו. כלומר, החזרת תפקוד בריא ומלא של השלד ומערכת העצבים הצמודה אליו.

 

מהלך הטיפול

ביקור ראשון נועד לאבחון הבעיה. האבחון כולל בדיקה גופנית, אורתופדית ונויורולוגית, תשאול לגבי מהות הכאב, בדיקת צילומי רנטגן וצילומים אחרים קיימים, בדיקות מעבדה וכדומה. לאחר מכן, יתחיל הטיפול שבמהותו הוא טיפול בעבודת ידיים במקום הפגוע. המטרה היא לשחרר את החוליה והחזרתה לתפקוד מלא. הטיפול נעשה על ידי לחץ עדין ומבוקר בהתאם לסוג החבלה. הכירופרקט נעזר בכפות ידיו, ובמכשירים נוספים וכל הטיפול נעשה על מיטה מיוחדת. טיפול נוסף ומשלים נועד לאיזון המערכת השרירית התומכת בשלד. המטופל יקבל תרגילים שונים לביצוע עצמי בבית שיסייעו לו לרכישת יציבה נכונה. בנוסף, יוצעו לו עזרים אורתופדיים שונים על פי הצורך כמו: מדרסים, חגורות גב, כריות ועוד.

 

סדרת ביקורים אצל מומחה

ביקור ראשון הוא לחצי שעה בערך ולאחריו יהיה צורך בסדרת מפגשים משלימים. הטיפול מוכר על ידי קופות החולים השונות ונחשב לבטוח ונעדר תופעות לוואי. יחד עם זאת, המטופח צריך לדווח על מצבי בעייתיים כמו בריחת סידן, סכנה לשבץ מוחי ועוד. כל זאת, כדי שהטיפול יתחשב במצבים אלו וייעשה ביתר זהירות. בישראל מאוגדים הכירופרקטים באגודה הישראלית לכירופרקטיקה. הלימודים נמשכים 7 שנים מתוכם שנת התמחות בבית ספר בחו"ל שמוכר על ידי המועצה הגבוהה לכירופרקטיקה. יחד עם זאת, עדיין אין הכרה חוקית במקצוע, ולכן, מומלץ לקבל טיפול אצל כירופרקט בעל מוניטין ובעל ידע וניסיון נרחב ומצטבר. הוא יכול לסייע לכל מטופל.