נכתב ע
נכתב ע"י מערכת אסתטיקר

למי מתאימה מתיחת פנים ובאיזה גיל מומלץ לעבור את הניתוח?

ניתוח מתיחת פנים מתאים עבור נשים וגברים בריאים, ללא מחלות רקע משמעותיות, המעוניינים בהצערת מראה הפנים. כאשר מדובר במטופלים צעירים יותר לרוב ניתן להסתפק בטיפולים אחרים להצערת עור הפנים, כמו הזרקות בוטוקס, פילינג או טיפול בחוטים.

עבור מטופלים בגיל 50 ומעלה, צניחת השומן משמעותית יותר, ולכן מטופלים אלו מהווים מועמדים מתאימים יותר לניתוח מתיחת פנים.

 

מתיחת פנים תמונה לפני ואחרי
מתיחת פנים – תמונה לפני ואחרי

 

 

מתיחת פנים תקציר למטופל
סוג הטיפול ניתוחי
איפה מתבצע במרפאה / קליניקה
האם נדרש אשפוז אשפוז ליממה אחת
האם נדרשת הרדמה כן
משך הטיפול כשלוש שעות בממוצע ובהתאם להליך הספציפי שנעשה
דרגת כאב גבוהה בימים הראשונים לאחר הניתוח, הולכת ופוחתת בחלוף הזמן
חומרי מילוי לרוב לא ייעשה שימוש בחומרי מילוי – העור יימתח ויתקבל מראה פנים צעיר יותר
לאילו אזורים מיועד לאיזור הפנים, באופן מלא או חלקי בהתאם למאפיינים הפיזיים של הפציינטים
מתי ניתן לחזור לשגרה בחלוף מספר ימים אך בהגבלות, לאחר מספר שבועות ניתן לחזור לפעילות רגילה
מחיר טיפול ממוצע החל מ- 15,000 ₪ ל"מיני- מתיחה" ועד לכמה עשרות אלפי שקלים לניתוח מתיחת פנים מורכבת
לכמה זמן מחזיקה התוצאה התוצאה היא לצמיתות, אך מראה הפנים יכול להשתנות בגילאים מבוגרים ותיתכן הופעת קמטים חדשים וצניחה מסוימת של העור

 

מהן הסיבות לעבור ניתוח מתיחת פנים?

ככל שעוברות השנים, מראה הפנים שלנו מזדקן באופן טבעי. מלבד העלייה בגיל, הזדקנות עור הפנים נוצרת גם משילוב של גורמים גנטיים וסביבתיים, כמו חשיפה מוגברת וממושכת לשמש, עישון תדיר והרגלי שתייה ותזונה שאינם בריאים.

עם הזמן, עור הפנים מאבד מגמישותו כתוצאה מהפחתת הריכוז של סיבי האלסטין והקולגן. דבר זה גורם להידלדלות, ניוון ולבסוף צניחה של רקמות העור והשומן באזור הפנים והצוואר, באופן שמטשטש את קו הלסת. בנוסף, לרוב יופיעו קמטים באיזור המצח, העיניים, הלחיים, הפה ואף האוזניים. השחיקה באיכות עור הפנים מתבטאת גם בסימני פיגמנטציה ופגעי שמש.

כתוצאה מכל השינויים והתהליכים הללו, מתקבל מראה פנים רפוי, עייף ולא חיוני. מתיחת פנים מאפשר להשיב את הרעננות והחן לפני המטופל. הטיפול לרוב יצעיר את עור הפנים בכעשר עד עשרים שנה.

 

מהן ההכנות הנדרשות לקראת ניתוח מתיחת פנים?

לפני שעוברים ניתוח מתיחת פנים, יש לבצע מספר פעולות הכנה חשובות:

 • יש לחדול מעישון במשך שישה שבועות לפחות לפני הניתוח כדי לאפשר סירקולציה תקינה של מחזור הדם, ובכך להקל על תהליך ההחלמה ולמנוע סיכונים להיווצרות נמק בעור.
 • יש להימנע כמה שאפשר מחשיפה לשמש לפחות חודש לפני הניתוח.
 • יש להפסיק כל טיפול במדללי דם (כמו אספירין, קומדין או קלקסאן), כמו גם תרופות טבעיות ותוספי תזונה המקושרים לתופעה של דילול דם (לדוגמא שמן דגים וויטמין E).
 • במקרה של מחלות רקע, כמו סכרת או לחץ דם בלתי תקין, יש לאזן את המחלה בטרם הניתוח.
 • יש להימנע מטיפולי פנים כמו פילינג כחודש לפחות לפני הניתוח.
 • יש להימנע משימוש בתכשירים ותרופות המכילים רטינואידים, לפחות שנה בטרם הניתוח.
 • ביום הניתוח, חשוב להקפיד על הסרת איפור ועדשות מגע, ולבצע שטיפה יסודית של הפנים במים ובסבון.

 

מתיחת פנים בשיטת Direct Line

מתיחת הפנים של המאה ה-21 היא קצרה, מהירה ומוצלחת. בהליך חדשני ויחיד במינו, מבוצע ניתוח מתיחת פנים בזמן קצר, בהחלמה מהירה וכמעט ללא חבורות ותופעות לוואי. קוראים לו Direct Line והוא יושם לראשונה על ידי רופא צרפתי לפני 12 שנה. מאז הוכשרו על ידו 25 רופאים.

ניתוח מתיחת פנים

המונח Direct Line שאול מעולם הטקסטיל, בו שתי וערב הם מוליכים טבעיים של האריג ובאמצעותם ניתן לדייק בגזירה ובתפירה. בדומה למבנה האריג, מבנה הרקמות של הפנים מורכב שכבות של קולגן וסיבים אלסטיים. בין שכבות העור והשרירים נמצאת שכבה רכה, שבאמצעות מכשור מתאים הרופא יכול לעבור דרכה וליצור חתך מדויק. הדבר היחיד שהרופא צריך לדעת הוא לאן רוצים להגיע (מנקודה אחת לשנייה – מהפה לאוזן או מהעין לאוזן), ממש כמו לחצות את הנהר עם הזרם, ללא התנגדות.

ניתוח מתיחת פנים בהליך החדש יישם לראשונה רופא צרפתי בשם ד"ר פטריק באראף, מומחה עולמי למתיחת פנים והרמת עפעפיים, בשנת 1997. מאז יישם את השיטה על יותר מ-5000 נשים והכשיר 25 מנתחים ברחבי העולם – אמריקה, רוסיה, רומניה, וייטנאם, קנדה, לבנון, ברזיל, צרפת וישראל.

להיראות טבעית: רוב פעולות ניתוח מתיחת הפנים כפי שהן נעשות היום, יוצרות מראה לא טבעי, מתוח, משנה את הצורה המקורית של העיניים ובקיצור לא רצוי. בין יתרונותיו האדירים של הליך ה-Direct Line, יתרון משמעותי ובולט הוא המראה המתקבל. בניגוד למתיחת הפנים המסורתית, בה מתבצע חתך מקו האוזן ועד קו הפה ושכבת העור העליונה מורמת כך שהיא מנותקת מאספקת דם שוטפת, בהליך החדש העור ממשיך לקבל הזנה ואספקת דם במשך כל זמן הניתוח. לכן, ניתוח מתיחת פנים קצר יותר בכשעה וחצי מהניתוח המסורתי, יתרון משמעותי של קיצור זמן ההרדמה. מכיוון שסיבי העור נשמרים במקומם, אין סכנת דימום ושטפי דם, ההחלמה מהירה יותר וסכנת הזיהום פחותה באופן משמעותי. מטופלים יכולים לחזור לפעילות כמה ימים לאחר ניתוח מתיחת פנים במקום כמה שבועות, כמו שקורה לאחר ניתוח מתיחת פנים המסורתי.

מאותה הסיבה שאין דימומים וטראומות, רמת הכאב נמוכה בשל הנגיעה המינימלית ברקמת השריר ובעומק הבשר. מאותן סיבות, מתאפשרת רמת דיוק ואותנטיות ומכיוון שהצלקות מינימליות ונסתרות, מנותחים יכולים לבחור לשמור את דבר ניתוח מתיחת פנים בסוד.

אין סלקציה מיוחדת או שונה מזאת הנעשית במתיחת פנים אחרת. אין גם המלצות באיזה גיל להתחיל. זאת שאלה אישית שנוגעת לכל אישה ועל פי בחירתה. חשוב לציין שלא מדובר במיני ניתוח אלא זה ניתוח מתיחת פנים לכל דבר ועניין. הרופא מתאים את מתיחת הפנים המתאימה לגיל, למצבו הרפואי של המטופל, לציפיותיו מהניתוח ולמצב עורו. אינטנסיביות העבודה הנדרשת משתנה בהתאם לגיל ולמצב העור.

להחלים במהירות: קצב ההחלמה מהליך ה-Direct Line אף הוא מהיר יותר ממתיחת הפנים המסורתית. אמנם עד ההחלמה הסופית חולפים מספר שבועות, אבל לאחר יום יומיים כבר ניתן לחזור לפעילות שגרתית ללא שום סימן המעיד על ניתוח מתיחת פנים. למעט פלסטרים זעירים בין השערות, אין סימני חתך או דימום או נפיחות על הפנים.

 

מתיחת פנים
לפני (משמאל) ואחרי ניתוח למתיחת פנים – עור הפנים מוצק יותר והקמטים נעלמים (התמונה להמחשה בלבד)

 

סוגים של ניתוחי מתיחת פנים

מתיחת פנים מטרתה לגרום לפנים להיראות צעירות וחלקות יותר, ולעכב את השפעת הזמן והזקנה על עור הפנים. ישנם מספר סוגים של ניתוחים מסוג זה אשר לכל אחד יתרונות וחסרונות. חשוב להתאים את סוג הניתוח לבעיה הספציפית, מבנה הפנים וגיל המטופל. על כן חשוב מאוד שלב הייעוץ הראשוני עם המנתח הפלסטי. זהו המקום שלכם להסביר בדיוק מה מפריע לכם, מה הציפיות שלכם ומה המטרה שלשמה אתם מעוניינים בניתוח.

ניתוח מתיחת פנים נעשה תחת הרדמה כללית או תחת הרדמה מקומית עם טשטוש עמוק. הניתוח לוקח בדרך כלל כשלוש שעות ולאחר מכן חובש המנתח את הפנים ומשאיר שני נקזים שהוא יסיר לאחר כיממה.

המתיחה הקלאסית – מיועדת בדרך כלל לאנשים מעל גיל 50 אשר יש אשר עור הפנים שלהם נפול בצורה משמעותית. ההחלמה ממתיחת פנים מסוג זה לוקחת זמן רב יחסית (יותר משבוע).

מיני ליפט ומתיחת פנים עם צלקת קצרה – סוגים אלה של מתיחות פנים מתאימות על פי רוב לאנשים מתחת לגיל 50. זמן ההחלמה מניתוחים אלה הוא קצר יחסית (עד שבוע ימים).

 

מהלך הניתוח – כיצד מתבצע בפועל?

בשלב הראשוני המנתח הפלסטי מחטא את האזור ומורח על העיניים משחה מיוחדת שתגן עליהן מפני חומר החיטוי. אז, המנתח מבצע הרמה ומתיחה של שרירי הפנים, מוסיף נפח לאזורים שבהם יש דלדול או צניחה משמעותיים, ובסופו של דבר מוציא את עודפי העור שנותרו וסוגר את החתכים.

כיומיים לאחר הניתוח ניתן להתקלח ולחפוף שיער. לגבי השינה – כדאי להקפיד במשך השבוע הראשון לישון על הגב עם ראש מורם (ע"י 2 כריות). חשוב מאוד להקפיד שלא לחשוף את אזור הפנים לשמש במשך 6 השבועות הראשונים לאחר מתיחת הפנים.

במשך כמה שבועות לאחר הניתוח האזור עלול להיות נפוח ועשויים להופיע שטפי דם. על כן, חשוב לנוח בימים שלאחר הניתוח, ולא להתאמץ.

 

מעוניינים בהשוואות מחירים? קבלו עד 3 הצעות מחיר ממיטב המומחים ללא התחייבות

  שם:
  טלפון:

  יישוב מגורים:
  מתעניין בהצעות מחיר בנושא:

   

  סיבוכים אפשריים של ניתוח מתיחת פנים

  כל ניתוח מלווה בתופעות לוואי וסיבוכים אפשריים. גם מתיחת פנים היא ניתוח שעלול לעיתים נדירות להסתבך. על כן חשוב לבחור במנתח פלסטי מקצועי ובעל ניסיון רב בתחום. כדאי לאסוף המלצות ולהגיע לפגישות ייעוץ בכדי להתרשם ממקצועיות המנתח. חשוב שתדעו מראש איך תיראה התוצאה הסופית, האם הדרישות והציפיות שלכם הן ראליות, ומהם הסיבוכים האפשריים. גם אם מדובר בסיבוכים נדירים, חשוב לקחת אותם בחשבון. בכתבה זו נמנה את הסיבוכים שעלולים לנבוע מניתוח מתיחת פנים:

  זיהום ודימומים – לאחר הניתוח עלולים להיווצר דימומים באזור. הבעיה היא שאם מדובר בדימום קשה, הדבר עלול לסכן את שלמות העור. זיהום לעומת זאת קורה לעתים נדירות מאוד.

  צלקות – ניתוח מתיחת פנים כולל ביצוע חתכים בעור, אשר הופכים לאחר מכן לצלקות. בדרך כלל מדובר בצלקות עדינות, אך קשה לצפות מראש כיצד ובאיזו צורה הן יחלימו. במקרים נדירות הצלקות לא מחלימות יפה, אלא אדומות ובולטות. על הצלקת עצמה לא יצמח שיער – דבר שעלול להוות בעייה עבור נשים שאוספות את השיער בקוקו גבוה למשל. זאת מכיוון שבאזור הצלקת שבעורף וברקה עלולה להיות התקרחות קלה מסביבה. למידע על טיפול בצלקות.

  אסימטריה – בדרך כלל מדובר באסימטריה קלה בלבד. גם באופן טבעי קיימת מידה מסוימת של אסימטריה בגופנו, ועל כן לרוב אין צורך לתקן אותה.

  פגיעה עצבית – במהלך ניתוח מתיחת פנים עלול להיפגע עצב הפנים. פגיעה מסוג זה היא נדירה מאוד ולעתים חולפת מעצמה לאחר מספר חודשים.

  שינויי תחושה – עלולה להיווצר רגישות יתר או אובדן תחושה קבועים באזור. מדובר בסיבוך נדיר, אך לא ניתן לטפל בו.

  פצעים ואובדן עור עקב נמק – במהלך ניתוח מתיחת פנים, המנתח מפריד את העור ובכך מנתק אותו באופן זמני מאספקת הדם שלו. כתוצאה מכך עלול במקרים נדירים להיווצר נמק שיגרום לפצעים ואובדן של עור. סיכון זה גבוה יותר בנשים מעשנות, ועל כן חשוב מאוד להימנע מעישון כחודש לפני ואחרי הניתוח.

  צניחת עור הפנים או הופעת קמטים לאחר הניתוח – במקרים של צניחה מהירה של העור, יהיה צורך לעבור ניתוח חוזר. עם זאת מדובר בסיבוך נדיר. הופעת קמטים לאחר ניתוח מתיחת פנים היא מאורע נפוץ למדי, ומצריך לעתים פילינג בעור הפנים או הזרקת בוטוקס כטיפול משלים.

   

  מתיחת פנים
  לאחר גיל 60 מתיחת פנים מעניקה מראה מתוח ואסתטי – התוצאה נשמרת לצמיתות

   

  מחירי ניתוח מתיחת פנים בישראל – כמה עולה?

   

  ניתוח מתיחת פנים – מחירים לפי סוג טיפולמתיחת פנים – מחיר מומלץ בקליניקות השונות בישראל
  ניתוח מתיחת פנים מלאה מחיר בישראל65,000 – 20,000 ₪
  עלות הרמת פנים45,000 – 12,000 ₪
  המחיר של מיני מתיחת פנים (מתיחת פנים קטנה/חלקית)45,000 – 18,000 ₪
  מתיחת פנים ללא ניתוח (באמצעות הזרקות/בוטוקס) – עלות לאזור ספציפי2,000 – 1,000 ₪

   

  לאחר ניתוח מתיחת פנים

  מתיחת פנים מטרתה להחזיר לפנים את המראה הצעיר והמטופח, ולהיפטר מחלק מהקמטים שמלווים את תהליך ההזדקנות. על מה חשוב להקפיד לאחר הניתוח? ממה יש להימנע ותוך כמה זמן ניתן לראות תוצאות? כמה זמן יש להמתין לפני החזרה לפעילות שגרתית? על שאלות אלה ועוד נענה בהמשך הכתבה. ההקפדה על הנחיות המנתח הפלסטי לאחר הניתוח, מאפשרות חזרה מהירה וקלה יותר לשגרה.

  בימים הראשונים לאחר הניתוח: לאחר הניתוח הפנים יהיו חבושות וניתן יהיה לראות שתי צינוריות מאזור הניתוח שמובילות לבקבוקוני ניקוז. גם החבישה וגם הצינוריות יצטרכו להישאר למשך יום, עד שהמנתח הפלסטי יוריד אותם למחרת הניתוח. בנוסף, לאחר מתיחת פנים יש להקפיד על נטילת תרופות במידה והמנתח מורה על כך. במהלך השבוע הראשון מומלץ מאוד לישון על הגב ולהרים במעט את הראש בעזרת שתי כריות.

  בשבועות שלאחר מתיחת פנים: במידה ולאחר הניתוח יש התפרצות של הרפס, ניתן למרוח במשך 5 ימים זובירקס (אך כמובן יש למלא את הוראות הרופא). במהלך השבוע הראשון יש נפיחות ולעיתים אף שטפי דם באזור הפנים אשר אמורים להיעלם מעצמם לאחר כ-10 ימים. חשוב להקפיד על התזונה, ולהשתדל לנוח יותר בשביל לתת לגוף להחליף במהירות. החזרה לפעילות שגרתית (לא מאומצת) אפשרית כבר לאחר שבוע מניתוח הרמת הפנים.

  בשבועיים הראשונים שלאחר הניתוח, חשוב שלא למרוח על הפנים ועל סימני הניתוח תכשירים קוסמטיים שונים. תכשירים אלה ניתן לשים על הפנים בשביל לטשטש סימנים שנשארים מהניתוח רק לאחר כ-14 יום.

  חשוב להקפיד שלא לחשוף את הפנים לקרני שמש ישירות. לאחר מתיחת פנים, האזור רגיש במיוחד והשמש עלולה לפגוע בתהליך ההחלמה או ליצור כתמים על העור (פיגמנטציה). על כן במהלך 6 שבועות לאחר הניתוח, אין לחשוף את עור הפנים לשמש. לאחר מכן, יש להקפיד למרוח קרם הגנה אם וכאשר יוצאים לשמש.

  החזרה לפעילות ספורטיבית אינטנסיבית תיעשה לפי הנחיית הרופא ובהתאם להתקדמות האישית ולהחלמה. בכל מקרה של בעיה או שאלה, חשוב לפנות למנתח הפלסטי ולהתייעץ עמו.

   

  מה צריך לעשות לאחר ניתוח מתיחת פנים?

  מטופל שעבר ניתוח מתיחת פנים לרוב ישאר להשגחה לילית בבית החולים. לאחר השחרור הביתה, יש להקפיד על הפעולות הבאות:

  • יש להניח קומפרסים קרים על אזור הניתוח ביום הראשון.
  • יש להרים את הראש בשינה (עם שתי כריות לפחות) במשך כשבועיים.
  • יש להקפיד על נטילת הטיפול התרופתי שימליץ הרופא המטפל. לרוב יהיה מדובר באנטיביוטיקת צפורל לחמישה ימים, שלוש פעמים ביום, כמו גם משחה אנטיביוטית לעיניים (סינטומצין) לפני השינה. בנוסף, יש להקפיד על שימוש בטיפות עיניים, 3 פעמים ביום.
  • יש לשים חבישת לחץ למשך כשבוע.
  • ניתן לקחת משככי כאבים בהתאם לצרכי המטופל.
  • אין צורך בהוצאת התפרים, שכן מדובר בתפרים פנימיים אשר מתכלים ונמסים מעצמם.
  • יש להגיע לרופא המטפל לביקורת ראשונה לאחר שבוע; ביקורת שנייה לאחר שלושה חודשים; ביקורת שלישית לאחר חצי שנה; ולאחר מכן בכל שנה.

   

  ממה יש להימנע לאחר ניתוח מתיחת פנים?

  לצד הפעולות האקטיביות שיש לעשות לאחר הניתוח, חשוב גם להקפיד על הימנעות מהפעילויות הבאות:

  • אין להתרחץ ב-24 השעות הראשונות שלאחר הניתוח.
  • אין להתאפר בשבוע הראשון שלאחר הניתוח.
  • אין להרים משקלים מעל לחמישה ק"ג. גם בהרמה של משקלים קטנים יותר, באם מופיע כאב יש לחדול מידית מהפעולה.
  • אין להיכנס לים או לבריכה עד להירפאות מלאה של פצעי הניתוח. לרוב מדובר בפרק זמן של שבועיים.
  • יש להימנע מפעילות גופנית מאומצת, תנועות חדות או כל פעולה הכרוכה במאמץ אינטנסיבי במשך כשישה שבועות לפחות לאחר הניתוח.
  • יש להימנע ככל הניתן מחשיפה לשמש למספר שבועות לאחר הניתוח.

   

  מהו משך ההחלמה מניתוח מתיחת פנים? ולמה צריך לצפות בתקופת ההחלמה?

  תקופת ההחלמה מניתוח מתיחת פנים תלויה בהיקף הניתוח ובמצבו של המטופל, אך לרוב תימשך בין שבוע לחודש. בימים הראושנים שלאחר הניתוח ניתן לצפות לנפיחות, בצקות, שטפי דם תת-עוריים ותחושת מתח באיזורי הניתוח.

  תסמינים אלו לרוב יהיו קלים יחסית וייעלמו באופן הדרגתי בתוך מספר ימים עד כמה שבועות. לרוב לא יופיעו כאבים משמעותיים ולא תיווצר מגבלה גופנית הפוגעת בתפקוד.

  הניתוח כרוך בהיווצרות צלקות שיוסוו באיזורים נסתרים בצדי הפנים, שצפויות להתבהר לאחר שנים ספורות מיום הניתוח.

   

  מתי ניתן לראות את התוצאות הסופיות של ניתוח מתיחת פנים ולכמה זמן היא צפויה להחזיק מעמד?

  במרבית המקרים, התוצאות הסופיות מניתוח מתיחת פנים יתקבלו לאחר שלושה חודשים מרגע ההחלמה. תופעות הלוואי שלאחר הניתוח צפויות להיעלם לחלוטין בפרק זמן זה.

  אפקט ההצערה שיתקבל מהניתוח צפוי להיות קבוע ותמידי. חשוב להבין כי תהליכי ההזדקנות אינם נעצרים, אך מראה המטופל יהיה מעתה צעיר יותר ביחס לגילו האמיתי.