מהי מקרומסטיה, באילו מקרים מומלץ לנתח ומה צפוי במהלך הניתוח עצמו.

מהי מקרומסטיה, באילו מקרים מומלץ לנתח ומה צפוי במהלך הניתוח עצמו. כל אלו ועוד הם פרטים שחשוב להתוודע אליהם טרם כניסה לחדר הניתוח. יש להבין ששינוי הגוף שלנו הוא החלטה רצינית עם השלכות רחבות על חיינו. לכן, חשוב להכיר את הסיבות והטעמים שבגללן מומלץ לעבור את הניתוח. בנוסף, יש ללמוד את הסיכונים והסיבוכים האפשריים שעלולים להיווצר. כמו בכל ניתוח מדובר בהליך מסובך ופולשני, ועל מנת לשפר את סיכויי ההצלחה ולקצר את משך ההחלמה יש לפעול בהתאם להמלצות הרופאים.

מקרומסטיה זהו השם המדעי למצב של חזה גדול, אשר נגרם לרוב מהיפרטרופיה (צמיחת יתר) של רקמת השד. חזה גדול נחשב אמנם ליפה וסקסי בתרבות המודרנית, אך במקרים מסוימים הוא עלול להכביד ואף לגרום לנזקים, אשר אפשר למנוע באמצעות ניתוח הקטנת חזה. את כתיבת המאמר ליווה אחד המנתחים הפלסטיים המובילים בישראל, דר' נועם חי, המומחה בניתוחי הקטנת חזה וסמכות עולמית בתחום ניתוחי חזה.

 

מה הנזקים העלולים להיגרם בשל חזה גדול?

טווח הנזקים נע מתחושת אי נוחות קלה ועד לנזקים פיזיולוגיים ובכל אישה זה יתבטא אחרת. נשים מסוימות יחושו סרבול ואי נוחות, קושי למצוא בגדים מתאימים, להתעמל, לשמור על עמידה יציבה וזקופה ועוד. נשים אחרות ירגישו כי החזה הגדול מפריע לתפקוד היומיומי שלהם וגורם לכאבי גב וכתפיים ולפעמים אף לנזק בעמוד השדרה ועקמת . במקרים מסוימים, בשל היווצרות זיעה מתחת לקפלי השדיים, עלולה להתפתח פריחה, פטרת ותחושת גרד מציקה. במקרים אלו, מומלץ להתייעץ עם כירורג פלסטי מומחה, לגבי מידת ההתאמה לניתוח הקטנת חזה והיכולת של ניתוח מסוג זה לשפר את איכות החיים של המטופלת.

 

מה צפוי במהלך הניתוח?

במקרים רבים של חזה גדול, ניתן לראות מצב של צניחת שדיים ומראה לא אסתטי. לכן, במהלך הניתוח להקטנת החזה, יבוצע גם תהליך הרמת חזה וכך משיגים שתי מטרות במקביל: הקלה על תחושת הכובד ויצירת מראה אסתטי ויפה של השדיים.

עם זאת, חשוב להבין כי לניתוח הקטנת חזה יש גבולות ואי אפשר להקטין את השדיים לכל מידה בה האישה מעוניינת. מידת ההקטנה תלויה במבנה החזה של האישה ובנתונים הפיזיולוגיים שלה ולאחר ביצוע בדיקות ומדידות גופניות, תוכלי לקבל הסבר מפורט מהרופא לגבי תהליך הניתוח והתוצאה הצפויה בסופו.

הניתוח עצמו אורך כשעתיים וחצי והוא מבוצע בהרדמה כללית, באשפוז יום. במהלך הניתוח הרופא יסיר רקמות עודפות מרקמת השד, השומן והעור ומראה השד יעוצב לדגם מוקטן וזקוף יותר. היקף העטרה יוקטן גם הוא, אך מבלי לפגוע ברקמה המספקת דם ועצבוב לעטרה ולפטמה. התפרים פנימיים ונמסים לבד ואת המדבקות המכסות אותם מסיר רק הרופא המנתח, לאחר כשבועיים שלושה.

זמן ההחלמה הצפוי הוא כשבוע ולאחר מכן, תתחילי לחוש בהקלה ולשוב בהדרגה לפעילות רגילה.