בשני העשורים האחרונים ניתוחי הלייזר להסרת משקפיים צוברים פופולריות רבה, כאשר בשנים האחרונות הם הפכו להליך שגרתי, מהיר ונוח מתמיד. אם תבדקו בקרב האנשים סביבכם – חברים, בני משפחה וקולגות – סביר להניח שלפחות כמה מהם עשו הסרת משקפיים בלייזר. ולא קשה להבין למה: הטכנולוגיות השתכללו, ההתאוששות כיום קלה יותר, אפשרויות התשלום הן נוחות, יש מכונים רבים שמבצעים את ההליך וכמובן – יותר ויותר אנשים מעדיפים להחליף את המשקפיים ועדשות המגע שנוטים לסרבל את החיים בראיית 6:6 ללא שום עזרים.

 

הסרת משקפיים בלייזר – מה זה אומר בדיוק? 

לייזר

ובכל זאת, למרות שמדובר בהליך נפוץ למדי, עדיין לא כולם יודעים במה הוא כרוך, איך הוא מתבצע ואלו סוגים של הסרת משקפיים בלייזר יש. ובכן, בשלב הראשון המועמדים לניתוח נדרשים לעבור בדיקת התאמה (בה בודקים בין היתר את חדות הראייה, מבנה העין והלחץ התוך עיני). לא כולם מתאימים לניתוח, ולמעשה, 30 אחוזים מהנבדקים נמצאים כלא מתאימים. מי שנמצא מתאים יידרש לבצע הכנה לקראת הניתוח הכוללת בין היתר: איסור על הרכבת עדשות בתקופה שלפני הניתוח, איסור להתאפר 1-3 ימים לפני, והצטיידות בטיפות להחלמה ולהתאוששות מהירה.

מבחינת הניתוח עצמו, ישנן כמה שיטות לבצע אותו, ואת השיטה מתאימים למנותח לפי ממצאי הבדיקה המקדימה. יש ניתוחי חיתוך, בהן מבוצע חיתוך של מתלה הקרנית בו מופרד חלק קטן מהקרנית (תהליך המכונה "פתיחת חלון") כשמתחת לחלון זה מתבצע הניתוח. שתי השיטות בהן מבצעים חיתוך נקראות Lasik (חיתוך על ידי מכשיר מיקרו-קרקטום) ו-Intralasik (חיתוך על ידי קרן לייזר). בנוסף, יש ניתוחי שיוף – בהם מסירים את האפיתל, השכבה העליונה של הקרנית ומשייפים באמצעות לייזר את השכבה שמתחתיה, ומניחים שם עדשה טיפולית. שיטות השיוף הן Lasek, PRK, Epilasik ו-ASA.

בניתוחי שיוף ההתאוששות אורכת מספר ימים במהלכם עלולים לחוש כאב וחדות הראייה בהם היא בינונית, ורק לאחר כחודש הראייה מתייצבת על החדות המקסימלית. בניתוחי חיתוך, ההתאוששות קצרה בהרבה וכבר לאחר כמה שעות רואים בחדות מלאה, ותופעות הלוואי כוללות בעיקר סינוור או יובש במשך כמה שעות.

 

ניתוח להסרת משקפיים מומלץ לבצע לקראת הקיץ

תוהים מתי כדאי לבצע ניתוח להסרת משקפיים? ובכן, ניתן לבצע אותו בכל עת, אבל זמן אידיאלי לעשות זאת הוא לקראת הקיץ. בקיץ אנחנו מסתובבים הרבה עם משקפי שמש, ונוהגים ללכת לים ולבריכה. למי שמרכיב משקפיים הקיץ נוטה להיות תקופה מסורבלת, בה נדרשים להתארגן על פתרונות כמו משקפי שמש אופטיים וכובע ונאלצים לוותר על ראייה טובה כשנמצאים במים.

אך אם מבצעים ניתוח להסרת משקפיים לפני הקיץ, אפשר להגיע אליו מוכנים ולהנות ממנו פי כמה! אפשר לרכוש משקפי שמש רגילים ולא להיסחב עם כמה זוגות משקפיים בתיק, ואפשר להנות כמו שצריך מהבילוי בים ובבריכה. לכן, מומלץ במיוחד לבצע את הניתוח בעונות החורף והאביב, כדי שיהיה אפשר להגיע לקיץ עם ראייה מושלמת.