ניתוח אף הוא ניתוח נפוץ מאוד ואף חיוני בשל היות האף במיקום בולט מאוד, כך שמי שאינו מרוצה מהמראה שלו נוטה לנתח אותו. ניתוח זה גם חיוני כאשר הוא מתבצע לא רק בגלל סיבות אסתטיות אלא בשל הפרעה לתפקוד דרכי הנשימה.

 

ייעוץ ובחינת מצב האף

השלב ההתחלתי הוא תמיד התייעצות עם הרופא המנתח. בפגישה זו מוצג כל החומר הרפואי לפני הרופא, כולל מחלות ובעיות שמהן סבלתם בעבר או פרוצדורות רפואיות שנערכו בכם. כאן גם המקום להציג בדיקות רפואיות עדכניות, מידע על תרופות כלשהן שאתם נוטלים כולל תרופות "טבעיות". בפגישה זו הרופא מצלם את האף מכל הצדדים ויחד מעלים תמונות וסקירות אפשריות של מראה האף אחרי הניתוח. בפגישה זו יעלו האפשרויות שבחרתם לניתוח האף ולמראה המבוקש.

 

בחירת מראה האף וקביעת תאריך לניתוח

לאחר שדנתם בכל האפשרויות והתייחסתם גם לסיכוי לסיבוכים והשפעת מצבכם הרפואי ולאחר שנבחרה הצורה המבוקשת, הרופא וידא שאתם עושים את הניתוח מהסיבות הנכונות ושאין מניעה רפואית כלשהי לעשות ניתוח אף, הוא מקבל ובודק את התוצאות של הצילומים ובדיקות המעבדה שנחוצות לו וכך קיבל את התמונה המלאה. רק אז ייקבע התאריך לניתוח ותקבלו הנחיות מדוקדקות מהרופא שיש להקפיד עליהן במדויק.

 

הכנות בבית

כמה ימים לפני הניתוח יש להימנע משתיית אלכוהול ומחשיפה לשמש או למזג אוויר חם בצורה קיצונית. הדבר קשור לכלי הדם והתרחבותם וליצירת כוויות בעור. בין אם הניתוח יתבע בהרדמה כללית או בין אם יהיה בהרדמה מקומית, מומלץ לא להגיע לבד למרפאה משום שלא רצוי לנהוג או לנסוע לבד כאשר אינכם רואים ומפקדים טוב תחת השפעת חומרי הטשטוש. תצטרכו עזרה של מישהו קרוב להחזיר אתכם הביתה. רצוי גם לא להישאר לבד בבית בשעות שלאחר הניתוח כדי שיהיה מישהו שיעזור במקרה של סיבוך או בעיית שטפי דם.

 

היום של ניתוח האף עצמו

ביום הניתוח עליכם לבוא ללא כל שימוש בחומרים כמו תרופות, סמים או עישון סיגריות, ללא שתיית אלכוהול כמובן, מבלי למרוח קוסמטיקה כלשהי או להתאפר, ולהשתמש אך ורק במים ובסבון שהרופא יאשר לכם שימוש, כדי לא לגרות את העור. גם הביגוד חייב להיות נוח וכזה שיאפשר את הניתוח ומנוחה של כמה שעות לאחר מכן בקליניקה בנוחיות.

 

בניתוח

הניתוח יתבצע ברוב המקרים עם חומר מרדים מסוגים שונים ולפי הצורך ומידת המורכבות של ניתוח האף שביקשתם.

 

ההחלמה מניתוח אף

החלמה מניתוח אף אורכת כמה שבועות ובה תחושו כמה תופעות שנלוות בדרך כלל לניתוח אולם הן חולפות בתוך שבועיים בדרך כלל. שטפי דם ונפיחויות הם צפויים וטבעיים לשלב זה, כולל גירוד ועקצוצים, או כתמים שחורים וכחולים מסביב לעיניים אבל שימו לב לכל תופעה שחורגת מגבול הסביר ופנו לרופא כדי לבדוק כל מה שנראה לכם ממושך מדי. יש להימנע מלגעת באף, מלסכן אותו בחבטה או להיחשף לשמש ולחום קיצוני וכמובן להימנע גם מעישון ומאלכוהול. לאחר תקופת ההחלמה יוסרו התחבושות והסד ותוכלו ליהנות מהאף החדש.