שיקום הפה הינו תהליך דנטלי רפואי, המתבצע למגוון מטרות שונות – כאשר כולן נופלות תחת הקטגוריה של אסתטיקה או בריאות הפה והשיניים. למעשה, מדובר בתחום מומחיות ברפואת השיניים, שמטרתו לשחזר שיניים ולטפל במגוון בעיות, כמו למשל שחיקת שיניים, הפרעות בתפקוד פרקי הלסת, בעיות סגר קשות ועוד. במרבית המקרים, שיקום הפה יתבצע לצורך טיפול הן בבעיות אסתטיות (כמו למשל שיניים חסרות) והן בבעיות בריאותיות, וכך יסייע בהענקת איכות חיים טובה יותר למטופל. לפניכם כל מה שצריך לדעת על שיקום הפה – לגזור ולשמור.

 

אילו טיפולים מתבצעים במסגרת שיקום הפה? 

שיקום הפה

שיקום הפה הינו מונח המתייחס לכל מה שכרוך בבריאות השיניים ובאסתטיקה שלהן. במסגרת שיקום הפה, ניתן למצוא מגוון טיפולים שונים, שמטרתם העיקרית הינה להשיג תוצאות אתסטיות או לשפר את בריאות הפה של המטופל. בין הפעולות הנפוצות ביותר המתבצעות במסגרת שיקום הפה, קיימים הטיפולים הבאים:

  • ניתוחי לסת.
  • שחזור שיניים.
  • השתלות שיניים.
  • טיפולים מונעים – בדגש על טיפולים שמטרתם למנוע מחלות חניכיים.
  • התקנת מבנים בלסת – לרבות כתרים, גשרים זמניים ועוד.
  • השתלות עצם.
  • טיפולי שורש.

חשוב מאוד להבין כי גם כאשר מדובר בטיפולים הנראים לנו כטיפולים אתסטיים, יש לטיפולים אלה חשיבות רבה בכל הנוגע לאיכות חייו של המטופל ולבריאותו. כך, למשל, מחסור של שן אחת או יותר בפה עלול להפריע מאוד לאיכות החיים, ואף לגרור איתו שלל בעיות. לצורך העניין, למחסור של אחת מהשיניים הטוחנות בפה אין אמנם השלכות אסתטיות כבדות, אך מחסור כזה עלול לגרור השלכות בריאותיות שונות בשל האופן הלא תקין בו נאלץ המטופל ללעוס. מסיבה זו, קיימת חשיבות גדולה לבצע טיפולים לשיקום הפה (במצב בו טיפולים אלה נדרשים), ולנסות לשמור על בריאות הפה והחניכיים ככל הניתן, על מנת להימנע מטיפולים מורכבים בעתיד.

 

כיצד מתבצע הטיפול?

שיקום פה לרוב יתבצע כתהליך המורכב ממספר טיפולים, ולא כטיפול אחד בודד. חשוב מאוד להבין ששיקום פה הינו תהליך אינדבידואלי, המשתנה משמעותית מאדם לאדם. מסיבה זו, ישנה חשיבות גדולה להתאים את הטיפול באופן אישי לכל מטופל ומטופל, לאחר בדיקה מעמיקה ולקיחה בחשבון של כלל הפרמטרים והנתונים האינדבידואליים שלו – ובכלל זה בריאותו הפיזית הכללית, מחלות חניכיים קודמות ותקינות השיניים באופן כללי.

בנוסף, כדאי לדעת כי לא כל רופא שיניים יכול בהכרח לבצע טיפולים לשיקום הפה. כאשר מדובר בשיקום הפה, מומלץ מאוד ללכת לרופא שיניים שמתמחה בתחום זה, היות ובדרך כלל, רק רופאי שיניים כאלה יידעו כיצד לבצע את ההליך על הצד הטוב ביותר ולהשיג עבור המטופל את התוצאות האופטימאליות. כמו בכל הליך רפואי אחר, גם בטיפולים לשיקום הפה קיים סיכוי מסויים לדחייה (כמו במקרה של שתלים), זיהום ועוד, ומסיבה זו – אין להקל ראש בעת בחירת הרופא המבצע את ההליך.