נכתב ע"י מערכת אסתטיקר
נכתב ע"י מערכת אסתטיקר

 

הסרת נקודות חן, שומות או נגעי עור – במה מדובר?

הסרת נקודות חן, שומות או נגעי עור היא פרוצדורה מעולם הרפואה האסתטית ורפואת העור, שמיועדת להתגבר על מטרדים עוריים שונים. לכל אדם יש נגעים עוריים מסוגים שונים על הגוף, כמו נקודות חן, שומות, פיגמנטציה וכתמי גיל ושמש.

נעים עוריים יכולים לבוא צורות, צבעים ומרקמים, כאשר לעיתים הם מהווים מפגע אסתטי משמעותי ואף סיכון רפואי. במקרים אלו, ניתן לבצע טיפול להעלמת נגעי עור.

הטכניקה הנפוצה ביותר לטיפול בשומות וסוגי נגעים עוריים שפירים (כלומר – שאינם סרטניים) היא באמצעות לייזר. טכניקות טיפול נוספות כוללות כריתה כירורגית של הנגע או צריבה שלו בחשמל או בחנקן נוזלי.

הסרת נקודת חן, שומה או נגעי עור
המחשה – צריבת נקודת חן באמצעות לייזר או חשמל

 

מתי נדרש טיפול להעלמת נגעי עור?

טיפולים להעלמת נגעי עור יכולים להתבצע מסיבות אסתטיות, למשל לצורך היפטרות משומה בולטת במיוחד בפנים או להעלמת נקודת חן בפנים, תופעות שעשויות לפגוע במראה האסתטי ולגרום למטופל/ת מבוכה ואף פגיעה בביטחון ובדימוי העצמי.

במקרים אחרים, הסרת שומה בעור מהווה צורך רפואי לכל דבר. אמנם מרבית הנגעים העוריים הם שפירים, אך לעיתים הם עלולים להיות סרטניים או פרה-סרטניים. כאשר מדובר בנגע עורי חשוד שכזה, הסרת שומה באמצעות לייזר, כריתה כירורגית או באמצעים אחרים עשויה להיות פעולה מצילת חיים.

נגעים עוריים עם מאפיינים סרטניים לרוב יאובחנו ככאלה באם הנגע גדל בקצב מהיר, משנה את צבעו או צורתו, מתנפח, מדמם או כואב. עם זאת, במקרים מסוימים גם נגעים שפירים עשויים להציג את המאפיינים הללו.

לכן, כדי להחליט האם קיים צורך רפואי שמצריח הסרת של נגע עורי, יש להגיע לאבחון מקדים אצל רופא/ה מוסמך/ת עם הכשרה מתאימה. אבחון הנגע מתבצע על ידי מכשיר מיוחד המכונה "דרמוסקופ".

כאמור, ניתן לבצע טיפול להסרת נגעים עוריים גם ללא הצדקה רפואית קלינית, אלא לצרכים אסתטיים.

 

מעוניינים בהשוואות מחירים? קבלו עד 3 הצעות מחיר ממיטב המומחים ללא התחייבות

  שם:
  טלפון:

  יישוב מגורים:
  משהו נוסף לומר לנו?

   

  כמה עולה טיפול להסרת שומה? וכמה עולה להסיר נקודת חן?

  מחיר טיפול בנקודת חן או נגע עורי אחר תלוי בשיטת הטיפול הנבחרת ובמספר הטיפולים החוזרים. להלן טווח המחירים לטיפולי הסרת נגעי עור:

  מחיר הסרת נקודות חן, שומות ונגעי עורמחירים מומלצים בקליניקות השונות בישראל
  מחיר טיפול בנקודת חן או שומה בלייזר1,000 – 300 ₪
  מחיר טיפול הסרת נגע עורי בחנקן נוזלי1,000 – 300 ₪
  מחיר טיפול הסרת נקודת חן במחט חשמלית1,000 – 300 ₪
  מחיר הסרה כירורגית של נגע עורי2,000 – 1,400 ₪

  ✔️ עשוי לעניין אותך גם: טיפולים אסתטיים | ניתוח גומות חן | הסרת עודפי עור

   

  כיצד מתבצע טיפול להעלמת נגעי עור?

  ישנן מספר שיטות טיפול שומה וסוגי נגעים שונים בעור, כאשר כל אחת מהן טומנת בחובה יתרונות וחסרונות ומותאמת למצבים שונים. בכל מקרה, הסרת נגעים עוריים תתבצע על ידי רופא מומחה בכירורגיה פלסטית או ברפואת עור.

  1. כריתה כירורגית

  בשיטה זו, משתמשים בסכין מנתחים (סקלפל) על מנת לכרות את הנגע ולהסירו מהעור. הטיפול מתבצע בהרדמה מקומית.

  הכריתה נעשית בצורה אליפטית המזכירה עין או סירה. גבולות החתך יגיעו עד לשוליים הבריאים של הנגע, כמילימטר או שניים מעבר לו, ועד לרקמת התת-עור, על מנת לאפשר הסרה יסודית ככל הניתן.

  בשלב הבא, תופרים את החתך, כאשר לרוב משתמשים בתפרים שמתכלים מעצמם בתוך כמה שבועות.

  במידה ומדובר בנגע עורי ממאיר או כזה שחשוד כסרטני, ישלחו דגימה (ביופסיה) למעבדה על מנת להשלים את תהליך האבחון. הטיפול מתאים גם לנגעים שאינם ממאירים.

  חסרון השיטה הוא באופי החודרני שלה, הכרוך כאמור בחתך כירורגי. בנוסף, הצלקת שתיוותר מהחתך תהיה ארוכה יותר מהנגע המקורי.

  לעומת זאת, יתרון השיטה טמון ביעילות שלה ובסיכונים המופחתים לחזרת הנגע.

  1. גילוח וצריבה חשמלית

  בשיטת טיפול זו, מגלחים את הנגע באמצעות סקלפל עד לחשיפת הבסיס, ולאחר מכן צורבים אותו במחט חשמלית.

  פעולת הגילוח מיועדת להפחית ככל שניתן את הצלקת, ואכן התוצאה לרוב תהיה צלקת מטושטשת וזניחה יחסית.

  עם זאת, חסרון השיטה טמון בסיכויי החזרה הגבוהים יותר (בכ-20%) ביחס לכריתה. בנוסף, שיטה זו מתאימה רק לנגעים שבולטים מעל לפני העור.

  1. צריבה בחנקן נוזלי

  טכניקת טיפול זו כוללת התזה של חנקן נוזלי על הנגע על מנת להקפיא את התאים באזור עד להריגתם.

  לאחר הצריבה, תתפתח כוויית קור שתופיע במעין שלפוחית, שתתפתח בהמשך לגלד. בתהליך הדרגתי שלוקח שבוע-שבועיים, יצמח עור חדש באזור הצריבה.

  היתרון בשיטה זו היא בפשטותה, שכן אין צורך בפעולות כירורגיות פולשניות.

  החסרון הוא בצלקת הלבנה שתיוותר ובסיכויי החזרה הגבוהים יחסית. בנוסף, השיטה איננה מתאימה לנגעים שחודרים עמוק לרקמות התת-עור.

  1. צריבה בלייזר

  שיטת טיפול זו מבוססת למעשה על אותו ההיגיון של צריבה בחנקן נוזלי או במחט חשמלית, רק שפה צריבת הנגע מתבצעת על ידי קרני לייזר.

  יתרון השיטה הוא בהיווצרות של צלקת מינימלית שאיננה לבנה. המינוס הוא שהשיטה איננה מתאימה לטיפול בנגעים ממאירים. ייתכן צורך במספר טיפולים חוזרים לקבלת תוצאה מיטבית.

  טיפול בשומה באמצעות לייזר או הסרת נקודות חן בלייזר הן פעולות פופולאריות ונפוצות ביותר בעולם הרפואה האסתטית, והיא נחשבת לשיטה המועדפת להסרה נגעים עוריים שפירים למטרות אסתטיות.

  משך טיפול בלייזר להסרת נקודת חן או שומה – כ-5 עד 10 דקות לכל נגע.

  משך תהליך ההחלמה מהסרת נגעי עור בלייזר – כ-5 עד 10 ימים

  תהליך ההחלמה והריפוי מהטיפול דומה מאוד לתהליכי ריפוי מפצע בעור. לרוב התהליך יימשך כ-5 עד 10 ימים, כאשר האודם יחלוף לאחר כמה שבועות עד מספר חודשים. מדובר בפרוצדורה בעלת רמת ביטחון גבוהה יחסית, שאיננה כרוכה בכאבים או סיכונים משמעותיים מלבד סיכון מועט לזיהומים.

  על מנת למזער את הסיכון, מומלץ להימנע מרחצה בים או בבריכה. מומלץ להימנע משטיפת האזור במים ביום הראשון לאחר הטיפול.