נכתב ע
נכתב ע"י מערכת אסתטיקר

טיפול בסימני מתיחה – במה מדובר ולמה צריך את זה בכלל?

העלמת סימני מתיחה היא משאת נפשם של נשים וגברים רבים שסובלים מהתופעה המציקה. סימני מתיחה, או "סטריאות" ("רצועות") בלטינית, הם תופעה דרמטולוגית שכיחה למדי שגורמת למפגעים אסתטיים באזורים שונים בגוף, בעיקר בבטן, בחזה, בישבן ובירכיים.

סימני מתיחה מופיעים על פני העור כמעין פסים ארוכים בגווני אדום, סגול וורוד, ולאורך זמן הם הופכים ללבנים. הסיבה להופעתם היא מתיחת העור ושינויים נלווים במצבו, כאשר הסיבה למתיחה נובעת לרוב מתהליכי השמנה והרזיה קיצוניים, הריון ולידה וכן נטילת תרופות סטרואידיות.

 

טיפול בסימני מתיחה
טיפול בסימני מתיחה לאחר הריון או הורדה במשקל

 

 

סימני מתיחהתקציר טיפול
סוג הטיפוללא ניתוחי
איפה מתבצעבמרפאה / קליניקה
האם נדרש אשפוזללא אשפוז
האם נדרשת הרדמהטשטוש מקומי בלבד
משך הטיפולבין דקות ספורות לחצי שעה, יידרשו כמה פגישות להשלמת התהליך (בכל אחת מן השיטות להעלמת סימני מתיחה)
דרגת כאבקלה
לאילו אזורים מיועדהעלמת סימני מתיחה מתאימה לכל אזור בגוף שבו הם מופיעים, כשלרוב מדובר בבטן, בירכיים ובזרועות
שיטות טיפול נפוצות

טיפול בלייזר, הזרקת פחמן דו חמצני, טיפול באמצעות גלי רדיו

מתי ניתן לחזור לשגרהמיידית, גם כשמדובר בטיפול של מספר פגישות ניתן לחזור לשגרה מייד לאחר כל טיפול
מחיר טיפול ממוצעהחל מ- 250 ₪ לטיפול בודד בפחמן דו חמצני ועד ל- 800 ₪ לטיפול בלייזר. סך עלות הטיפול תלויה גם בכמות הפגישות הנדרשת
לכמה זמן מחזיקה התוצאהלצמיתות

 

האם סימני מתיחה נחשבים לבעיה בריאותית מסוכנת?

סימני מתיחה אינם מהווים בעיה רפואית והם אינם מסוכנים, אך גורמים לפגיעה אסתטית משמעותית שמלווה לעיתים קרובות באי-נוחות נפשית עבור אלו הסובלים מהתופעה המעיקה.

עם ההתפתחויות הטכנולוגיות בעולם הרפואה האסתטית, ישנם כיום מספר טיפולים להעלמת סימני מתיחה ישנים או חדשים, המשתמשים בטכנולוגיות חדשניות כמו לייזר, גלי רדיו ופחמן דו-חמצני.

חשוב להדגיש כי אין בנמצא שיטת טיפול שמסוגלת להסיר לחלוטין את סימני המתיחה, אך שיטות הטיפול הקיימות יכולות לכל הפחות לטשטש את הסימנים.

 

טיפול בסימני מתיחה
לפני טיפול בסימני מתיחה (משמאל) ואחריו – העלמת סימנים בעור באזור הירכיים והישבן (להמחשה בלבד)

 

למי מתאים טיפול להעלמת סימני מתיחה?

התפיסה הרווחת היא שסימני מתיחה מהווים מנת חלקן של המין הנשי בלבד, אך למעשה מדובר בהנחה שגויה. סימני מתיחה יכולים להופיע בכל המינים והמגדרים ובכל גיל.

סימני מתיחה היא אכן תופעה שכיחה מאוד בקרב נשים הרות ולאחר לידה (בשיעור של כ-90%), ולכן נשים רבות מעוניינות בטיפולים להעלמת סימני מתיחה אחרי לידה. אך גם גברים יכולים לסבול מהתופעה וליהנות מהיתרונות של טיפולים אסתטיים להעלמת סימני מתיחה בבטן או באזורי גוף אחרים.

בקרב המין הגברי, סימני מתיחה מופיעים בקרב צעירים שחוו ירידה דרסטית במשקל, גברים מבוגרים שעורם מאבד מגמישותו בתהליכי הזדקנות טבעיים, ואף נערים מתבגרים שחוו קפיצת גדילה משמעותית.

כמו כן, מרימי משקולות ומפתחי גוף עלולים לסבול מסימני מתיחה בכתפיים, בזרועות ובגב בשל מתיחת העור כתוצאה מ"ניפוח" השרירים. טיפול בסימני מתיחה לבנים מתבגרים, לגברים מבוגרים וכמובן לנשים בכל הגילאים יכול לספק מענה למטרד האסתטי, שידוע בהשפעות בלתי מיטיבות על דימוי הגוף, הביטחון העצמי ובסופו של יום באיכות החיים.

 

מעוניינים בהשוואות מחירים? קבלו עד 3 הצעות מחיר ממיטב המומחים ללא התחייבות

  שם:
  טלפון:

  יישוב מגורים:
  מתעניין בהצעות מחיר בנושא:

   

  כיצד נוצרים סימני מתיחה?

  סימני מתיחה נוצרים מקרעים זעירים של שכבת העור העמוקה ("דרמיס"), אשר נגרמים כתוצאה מהתרחבות מהירה, משמעותית ומתמשכת של העור, כמו למשל בהריון או בהשמנה קיצונית. ככלל, עלייה מהירה במשקל של יותר מ-15 ק"ג מהווה גורם סיכון מרכזי לסימני מתיחה.

  בקרב נשים הרות, מלבד המתיחה של הבטן והשדיים שתופחים, גם שינויים הורמונליים כמו עלייה ברמות האסטרוגן מהווה קטליזטור להופעת סימני המתיחה.

  סיבה נוספת לסימני המתיחה היא תהליך ההזדקנות הטבעי, הכרוך באיבוד רקמות החיבור המקנות לעור הגוף את יכולת הגמישות והאלסטיות.

  סימני מתיחה יכולים להיגרם כתוצאה מנטילת סטרואידים קטבוליים לטיפול במחלות אוטואימוניות (כמו קורטיזול וטיפולי אסטמה), שכן מדובר בתרופות שגורמות להיחלשות שכבת הדרמיס ולדיקוק העור, ובכך מזרזות את הופעת סימני המתיחה.

  גורמי סיכון נוספים לסימני מתיחה הם עור בהיר ודק, גורמים גנטיים-תורשתיים ומחלות גנטיות (לרבות תסמונת קושינג ותסמונת מרפן).

  סימני מתיחה מתפתחים בשני שלבים. בשלב הראשון, תאים דלקתיים, תאים האחראיים על ייצור קולגן וכלי דם מפותחים מצטברים באזור וגורמים להופעת הפסים האדמדמים-סגלגלים. בשלב השני, לאחר כשנה עד שנה וחצי, הסימנים הופכים ללבנים.

  ככלל, קשה יותר לטפל בסימני מתיחה ישנים מבסימנים "טריים" שזה עתה הופיעו.

   

  טיפול בסימני מתיחה
  סימני מתיחה על הבטן נפוצים בקרב נשים אחרי היריון ולידה – ניתן להעלים אותם באמצעות טיפול מקצועי

   

  טווח המחירים לטיפולי בסימני מתיחה?

  להלן מחיר ממוצע להסרת סימני מתיחה אחרי הריון, ירידה במשקל או סיבות אחרות, לפי שיטת טיפול:

  טיפול בסימני מתיחה מחיר ממוצעמחירים מומלצים בקליניקות השונות בישראל
  מחיר טיפול בסימני מתיחה בלייזר?
  (טיפול בודד)
  800 – 350 ₪
  עלות טיפול בגלי רדיו נגד סימני מתיחה400 – 200 ₪
  כמה עולה העלמת סימני מתיחה בפחמן דו-חמצני450 – 250 ₪

   

  לקריאה נוספת בנושאים: טיפול בצלוליט | הסרת עודפי עור | שאיבת שומן | מתיחת ירכיים | מתיחת בטן | שאיבת שומן בלייזר

   

  אילו סוגי טיפולים להעלמת סימני מתיחה קיימים?

  עולם הרפואה הפלסטית והטיפולים האסתטיים מתפתח ומשתכלל עם השנים, בין היתר גם בתחום הטיפול בסימני המתיחה. להלן מידע על מספר סוגי טיפולים להעלמת סימני מתיחה:

  #1 טיפול בסימני מתיחה בלייזר

  ✔️ כיצד מתבצע הטיפול? הטיפול בסימני מתיחה בלייזר נעשה באמצעות בטכנולוגיה מתקדמת המאפשרת להקרין קרני לייזר אל תוך הקרעים בדרמיס, אשר גורמים להופעת הסימנים. צריבת הלייזר מעבירה לגוף סיגנלים שמאותתים על פגיעה עורית, וכך מעוררת את תהליכי הריפוי הטבעיים הכוללים יצירה ושנוע של סיבי קולגן ואלסטין לאזור הפגוע.

  ✔️ כמה טיפולים נדרשים? טשטוש סימני מתיחה בלייזר נעשה לרוב ב-2-5 טיפולים במרווחים של 6 שבועות זה מזה.

  ✔️ מהם יתרונות הטיפול? פולסי האור שיוצאים ממכשיר הלייזר ממריצים את מנגנוני ההחלמה הטבעיים של הגוף ומגייסים אותם לטובת טיפול בסימני המתיחה. מדובר בטיפול עומק הפוגע בשורש הבעיה, קרי בקרעים בשכבת הדרמיס העמוקה בעור, כך ששכבת העור החיצונית איננה נפגעת. הטיפול איננו מלווה בכאבים או בתקופת החלמה משמעותית.

  #2 טיפול בסימני מתיחה בפחמן דו חמצני

  ✔️ כיצד מתבצע הטיפול? טיפול בסימני מתיחה בפחמן דו חמצני נעשה על ידי הזרקה ישירה לאזורים הנגועים. הפחמן הדו חמצני מעודד את סירקולציית הדם לאזור, תוך סילוק חומרי הפסולת המזיקים ובנייה מוגברת של רקמות חיבור.

  ✔️ כמה טיפולים נדרשים? במרבית המקרים יידרשו כ-6-10 טיפולים במרווחים של שבוע עד לקבלת התוצאה הרצויה.

  ✔️ מהם יתרונות הטיפול? מדובר בטיפול יעיל שתוצאותיו מתקבלות במהירות יחסית ונותרות לצמיתות. כל סשן טיפולי אורך כמה דקות בלבד, אינו דורש הכנות מיוחדות, ולאחריו ניתן לשוב לפעילות שגרתית. הטיפול איננו כרוך בכאבים ותופעות לוואי משמעותיות, מלבד חוסר נעימות ואדמומיות קלה. הפחמן הדו חמצני הוא חומר שגופנו מכיר ורגיל אליו, ולכן אין סיכון לפיתוח תגובות חיסוניות.

  #3 טיפול בגלי רדיו נגד סימני מתיחה

  ✔️ כיצד מתבצע הטיפול? טיפול בגלי רדיו נגד סימני מתיחה מתבצע על ידי מכשיר מיוחד בטכנולוגיית הפרקטורה ((Radio Frequency Fractional. במהלך הטיפול, מחדירים כמות נכבדת של מחטים זעירות הפולטות אנרגיית חום היישר לעומק שכבת הדרמיס. מטרת הטיפול בגלי רדיו היא לעודד את תהליכי יצירת הקולגן והאלסטין ועיבוי הדרמיס.

  ✔️ כמה טיפולים נדרשים? לרוב נדרשים כ-4 טיפולים במרווחים עוקבים של כשבוע לקבלת תוצאות מירביות.

  ✔️ מהם יתרונות הטיפול? כמו טיפול בלייזר ובפחמן דו חמצני, גם הטיפול בגלי רדיו לטשטוש סימני מתיחה מבוסס על עידוד תגובות הריפוי הטבעיות של הגוף. טכנולוגיית גלי הרדיו ניחנה ביכולת דיוק מיטבית ושליטה מבוקרת על החדרת המחטים, כך שרקמות תקינות לא נפגעות בתהליך. מדובר בטיפול קצר האורך בין כמה דקות לשעה. הטיפול איננו כרוך בתופעות לוואי וסיכונים משמעותיים, וניתן לצפות לתופעות קלות בלבד כמו אודם מקומי.

   

  האם יש שיטות טיפול ביתיות לסימני מתיחה?

  ניתן להשתמש במשחות, שמנים קרמים המכילים חומרים ששומרים על לחות העור ומעודדים את תחלופת התאים ויצירת רקמות החיבור, לרבות ויטמין A, C ו-E. יעילותם של הטיפולים הביתיים הללו לא הוכחה מדעית, אך יש שיעידו כי הם מסייעים לשיפור מרקם ואיכות העור.