עם השנים הגוף נחלש, העור מזדקן ועולה הצורך בביצוע תיקונים מסוימים הן בדמות טיפולים והן בצורת ניתוחים רפואיים או ניתוחים פלסטיים. הבחירה בניתוח יכולה להיות בחירה אישית של המטופל כאשר יש לו רצון להראות צעיר וחיוני יותר או לתקן למשל צלקת או על בסיס המלצה רפואית אם יש בעיה בריאותית שדורשת התערבות כפרוצדורה כירורגית.

 

אילו ניתוחים נפוצים יותר בגיל מתקדם?

מותחים את הפנים למראה חיוני

מתיחת פנים נחשבת לניתוח פלסטי פופולרי עבור מי שתהליך ההזדקנות פגע במראה שלו ומעוניין למתוח את העור כדי ליהנות ממראה צעיר יותר. מדובר בניתוח במהלכו מסירים את עודפי העור ומותחים את המעטפות של הקרום שעוטף ולאחר הסרת עודפי העור משיבים את הרקמות למקומם. מתיחת עור מסייעת בטשטוש קמטים ובכל מקרה, התוצאה תלויה במומחיות המנתח ובסוג העור כאשר יש לקחת בחשבון שהתוצאה נשמרת למשך מספר שנים אך היות והעור הוא איבר חי ונושם ושכבות העור מתחדשות בלי הרף, לרוב יש לבצע את הניתוח שוב כדי להשיג שוב את התוצאה המבוקשת. הניתוח עצמו מתחשב באנטומיה של הפנים לרבות השרירים במטרה לשמור על מראה טבעי ככל שניתן.

 

סוף לבריחת השתן

נשים רבות סובלות לאחר הריונות ולידות מתופעה של צניחת רצפת האגן וכתוצאה מכך גם בעיות בשלפוחית השתן ומבלות זמן ממושך בשירותים או סובלות מדליפת ובריחת שתן. הבשורות הטובות שיש מה לעשות וקיימת פרוצדורה של הרמת שלפוחית שתן במסגרתו משיבים את שלפוחית השתן למקומה על מנת למנוע את אי הנוחות והבעיות הכרוכות בצניחת רצפת האגן ובצניחת השלפוחית כמו קושי בהתרוקנות מלאה של השלפוחית וכדומה.

 

מטפלים בבקע

בעיה מוכרת נוספת היא בקע – הרניה שנוצר כאשר יש קרע בשרירים וברצועות של דופן הבטן והוא הודף את תוכן המעי החוצה. מדובר בתופעה לא נעימה הכרוכה בכאבים רבים ואם המעי לא חוזר למקומו עשוי להיווצר גם נמק. ניתוח הרניה הנפוץ בקרב אוכלוסייה מבוגרת. את הבקע ניתן לתקן בפרוצדורה כירורגית וטובה שעה אחת קודם כדי להימנע ממצב של ניתוח חירום שבו התוצאות עשויות להיות פחות משביעות רצון מניתוח יזום שידוע מראש. במהלך הניתוח מרכיבים מעין רשת שנועדה לחסום את העמקת החור.

 

ניתוח החלפת ירך

אחד הניתוחים הנפוצים בגיל מבוגר הוא ניתוח החלפת מפרק ירך שמתאים למי שסובל מכאבים עזים ובעיות בטווח התנועה. עם השנים וההזדקנות נוצרת בעיה של שחיקת הסחוס הנקראת אוסטאוארטריטיס ובמצב זה ניתן להבחין בדלקתיות, עיוות, התנפחות או נוקשות באזור הירך ואם לא עזרו טיפולי פיזיותרפיה, כירופרקטיקה וכדומה שלרוב מטפלים בכאב ולא פותרים את הבעיה, יתכן שיומלץ ניתוח החלפת מפרק ירך.

החלפת ירך היא ניתוח ותיק שמבצעים היום בגישה הקדמית בה לא חותכים את השרירים ולכן, תהליך השיקום אמור להיות קצר יותר. הוא יכלול פיזיותרפיה וחזרה הדרגתית לשגרה תוך טיפול בצלקת במפרק והתוצאה אמורה להימשך למשך שנים ארוכות בין 15-20 שנה ואף יותר. בגישה הקדמית הצלקת היא גם חתך קטן יחסית שנע בין 4-5 ס"מ בלבד לאורך הפסים של העור ולא לרוחב.

במידה והצלקת מפריעה ניתן להתייעץ עם פלסטיקאי בכל הנוגע לניתוח פלסטי הנועד לטשטוש הצלקת כאשר תלוי באיזו צלקת מדובר ובעומק הצלקת. במהלך הניתוח תטופל הצלקת בדרך שתיקבע על ידי הרופא בין אם מדובר בכריתת הצלקת או הארכת צלקת מכווצת שגרמה לעיוות לא מחמיא או אפילו כזה הפוגע בתפקוד ויש גם תהליך שמזרז צמיחה מחודשת של העור. כמובן שהכל תלוי בסוג הצלקת, בגיל ואבחנה של הרופא.